Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Sport

wtorek, 01 stycznia 2019

Noworoczne derby Myślenic: Dalin Myślenice - Orzeł Myślenice

1 stycznia 2010 zrodziła się pewna tradycja, którą co roku w Nowy Rok podtrzymują piłkarze Dalinu Myślenice oraz Orła Myślenice, sportowym akcentem rozpoczynając rok towarzyskim meczem derbowym.

Jak to się zaczęło?

- To był historyczny, braterski pojedynek pomiędzy obydwoma zaprzyjaźnionymi myślenickimi klubami, których piłkarze na boisku dowiedli, że szanują się i nawzajem darzą prawdziwą, męską, sportową przyjaźnią. Po drugie po raz pierwszy myślenickie drużyny zagrały w noworocznych derbach na doskonale przygotowanej sztucznej nawierzchni. Mamy nadzieję, że ten pomysł zorganizowania noworocznych derbów pomiędzy Dalinem, a Orłem na stałe wpisze się w kalendarz sportowych imprez w mieście i stanie piękną myślenicką tradycją. Inne miasta mogą tylko pozazdrościć Myślenicom takich przyjaznych, sportowych i atrakcyjnych piłkarsko derbów – czytamy w archiwalnej relacji Stanisława Cichonia z pierwszych derbów, które w 2010 roku odbyły się z inicjatywy ówczesnych kapitanów obydwóch drużyn Kamila Ostrowskiego i Szymona Cygala.

- Ciężko było, bowiem wiadomo, że Dalin prezentuje wysoki III-ligowy poziom, ale graliśmy ambitnie i fair. Nie chodzi tutaj tylko o sportową rywalizację, najważniejsze, że możemy razem się spotkać i grać dla myślenickich kibiców. To był mecz przyjaźni i myślę, że kontynuować tę chlubną tradycję będą kolejne pokolenia Dalinu i Orła - komentował w 2010 roku Kamil Ostrowski, wówczas kapitan Orła, który w 2018 roku poprowadził swój zespół do pierwszego zwycięstwa już z ławki trenerskiej.

Pierwsze derby zakończyły się wynikiem 9:4 dla III-ligowego wówczas Dalinu Myślenice nad A-klasowym Orłem. Rok później gracze z Dolnego Przedmieścia postawili się bardziej utytułowanemu rywalowi i mecz zakończył się remisem 3:3.

- Takie mecze są potrzebne nie tylko ze względów sportowych. W jednej i drugiej drużynie grają przyjaciele z boiska i spoza niego, nie ma absolutnie nienawiści między obydwoma drużynami. Graliśmy z olbrzymim poświęceniem, choć wiadomo, że było ciężko po sylwestrowej nocy. Był to mecz przyjaźni, obfitował w wiele podbramkowych akcji i efektownych goli, myślę, że mógł się podobać liczne zgromadzonej publiczności. To był świetny pomysł, który na pewno stanie się myślenicką, piłkarską tradycją – mówił przed laty na łamach Gazety Myślenickiej Radosław Muniak, jeden z czołowych i zasłużonych graczy Dalinu.

Pierwszych sześć noworocznych meczów derbowych w historii kończyło się naprzemiennie albo wygraną Dalinu albo remisem. Potem przyszedł czas na dwie z rzędu wygrane Dalinu, 2:0 w 2016 oraz 1:0 w 2017 roku. Orzeł najmilsze wspomnienia ma z ostatnich derbów, bo w 2018 roku odniósł pierwsze zwycięstwo. Na bramki Krzysztofa Zająca, Kamila Czajkowskiego i Krzysztofa Pyzio odpowiedział Michał Górecki, a Orzeł ostatecznie wygrał z Dalinem 3:1. Łączny bilans dotychczasowych dziewięciu meczów zdecydowanie lepiej wygląda po stronie Dalinu, IV-ligowcy wygrali pięć spotkań, a trzy kończyły się remisami. Co ciekawe w dziewięciu dotychczas rozegranych meczach derbowych spośród zawodników obydwóch drużyn tylko trzech zagrało we wszystkich noworocznych spotkaniach – są to Adrian Kasprzyk, Marek Pajka i Dariusz Ślusarz, wszyscy reprezentujący Orła Myślenice.

Jubileuszowe spotkanie – derby w Nowy Rok po raz dziesiąty

1 stycznia o godzinie 13:00 na boisku ze sztuczną nawierzchnią spółki Sport Myślenice przy ulicy Zdrojowej 9 piłkarze Dalinu Myślenice oraz Orła Myślenice spotkają się już po raz dziesiąty. Serdecznie zapraszamy do udziału w jubileuszowych noworocznych derbach Myślenic oraz gorącego dopingu.

Organizatorem derbowych meczów jest Urząd Miasta i Gminy Myślenice, zapewniając jednocześnie darmowy tradycyjny grzaniec oraz bigos, który dla przybyłych sympatyków obydwóch drużyn przygotują strażacy z OSP Myślenice Górne Przedmieście. Mecze od lat stoją na bardzo dobrym poziomie sportowym, a licznie przybyli kibice z zaciekawieniem śledzą poczynania zarówno piłkarzy Orła jak i Dalinu.

Imprezie patronuje Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, a nad prawidłowym przebiegiem zawodów w duchu fair play czuwają sędziowie z Kolegium Sędziów Podokręgu Piłki Nożnej Myślenice.

Bilans noworocznych derbów Myślenic: 9 meczów, 5 wygranych Dalinu, 1 wygrana Orła, 3 remisy, stosunek bramek 25:14

2010: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice  9:4
2011: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 3:3
2012: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 1:0
2013: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 1:1
2014: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 5:1
2015: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 2:2
2016: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 2:0
2017: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 1:0
2018: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 1:3