LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

czwartek, 20 lipca 2017

Zmiany w 500+

W dniu 7.07.2017r. Sejm RP przyjął zaproponowany przez rząd pakiet zmian związanych z systemami wparcia dla rodzin. W ustawie o zmianie niektórych ustaw związanych z systemem wsparcia rodzin wprowadzono miedzy innymi zmiany w przepisach dotyczących programu „ Rodzina 500+” oraz świadczeń rodzinnych.

 Najważniejsze nowości w świadczeniach 500+

Główne zasady programu „Rodzina 500+” pozostaną bez zmian. W dalszym ciągu będzie to niepodatkowane świadczenie  w wysokości 500 zł, wypłacane do 18 roku życia dziecka. Nie zmienia się również kryterium dochodowe obowiązujące na pierwsze dziecko ( 800 lub 1200 zł)

Przyjęte przez Sejm zmiany polegają na wprowadzeniu do ww. programu zmian w zakresie:

  1. Przepisów dotyczących warunków przyznania świadczenia wychowawczego osobom deklarującym samotne wychowanie dzieci.

Przyjęte w dniu 7 lipca przepisy wprowadzają wymóg dla osób deklarujących samotne wychowaniedziecka (dzieci) wymogu ustalenia alimentów na rzecz dzieci od drugiego rodzica. Założeniem tego przepisu jest, by świadczenie wychowawcze na dziecko bądź dzieci wychowywane przez jednego z rodziców było przyznawane osobie, która wyczerpała możliwość dochodzenia świadczeń alimentacyjnych od drugiego rodzica, chyba, że z przyczyn obiektywnych, tj. np. gdy drugi z rodziców nie żyje, lub ojciec dziecka jest nieznany, jest to niemożliwe.

  1. Przepisów w sprawie ustalenia dochodu osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Sejm wprowadził nowe regulacje dotyczące ustalenia dochodu z działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wnioskodawca będzie zobowiązany dołączyć do wniosku zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, zawierające informacje o formie opłacanego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku i wysokości opłacanego podatku w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalone jest prawo do świadczenia wychowawczego .

Zgodnie z nowymi regulacjami, w przypadku konieczności ustalenia dochodu z działalności gospodarczej rozliczanej na podstawie tzw. ryczałtu organ wydający decyzje będzie zobowiązany do przyjęcia, że dana osoba uzyskuje dochód miesięczny w wysokości ogłaszanej corocznie przez ministra właściwego do spraw rodziny.

  1. Przepisów dotyczących mechanizmu utraty dochodu w przypadku utraty zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w tym pozarolniczej działalności gospodarczej przez daną osobę oraz ponownego zatrudnienia tej osoby w krótkim okresie czasu u tego samego pracodawcy, zleceniodawcy lub zamawiającego  dzieło lub ponownie rozpocznie działalność gospodarczą.

Wnioskodawcy winni więc mieć na względzie, iż z chwilą utraty dochodu, która to daje uprawnienia do pobierania świadczenia na pierwsze dziecko ipowrót do pracy do tego samego pracodawcy, zleceniodawcy bądź ponowne rozpoczęcie działalności gospodarczej w okresie 3 miesięcy licząc od dnia utraty dochodu może spowodować konieczność naliczenia zwrotu pobranych świadczeń wraz z ustawowymi odsetkami ( zasada ta dotyczyć będzie również przy ubieganiu się oświadczenia rodzinne).

Świadczenia rodzinne

Przyjęte zmiany polegają na wprowadzeniu do ustawy o świadczeniach rodzinnych m.in. następujących zmian:

  1. Ustalenia dochodu  osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne.

Obecnie ( tak jak w przypadku programu „500+”), osoby rozliczające się według ww. zasad( ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa) ubiegając się o świadczenia rodzinneskładają oświadczenie, w którym deklarują wysokość swojego dochodu. Po zmianach tak jak w przypadku świadczenia wychowawczego organ wydający decyzje będzie zobowiązany do przyjęcia, że dana osoba uzyskuje dochód miesięczny w wysokości ogłaszanej corocznie w drodzeprzez ministra właściwego do spraw rodziny. Ponadto wnioskodawca będzie zobowiązany dołączyć do wniosku zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, zawierające informacje o formie opłacanego podatku, wysokości przychodu, stawce podatku i wysokości opłacanego podatku w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalone jest prawo do świadczenia wychowawczego .

  1. Przepisów poprzez wskazanie, że jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka tzw. „becikowe” nie przysługuje w sytuacji gdy osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez  sąd na rzecz dziecka od drugiego rodzica.

Analogicznie do świadczeń wychowawczychwarunek ustalenia świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka nie będzie dotyczył sytuacji kiedy rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany, powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone, sąd zobowiązał drugiego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego.

  1. Ustawodawca uzupełnił katalog dochodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składających się na dochód, na podstawie którego ustalane jest prawo do świadczeń rodzinnych ( dotyczy też 500+), o finansowane ze środków Unii Europejskiej, stypendia lub zasiłki przyznawane osobom bezrobotnym

Biorąc pod uwagę fakt, iż do definicji dochodu określonej w ustawie o świadczeniach rodzinnych odwołują się również przepisy ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, zmiana ta będzie miała również wpływ na ustalenie dochodu rodziny dla osób ubiegających się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

  1. W ustawie doprecyzowano zapis dotyczący dodatku do zasiłku rodzinnego w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Zgodnie z przyjętymi w dniu 7 lipca br. przez Sejm przepisami prawa w tym względzie w okresie korzystania z urlopu wychowawczego będzie przysługiwał jeden dodatek do zasiłku rodzinnego niezależnie od liczby dzieci, nad którymi został udzielony urlop wychowawczy.

Sejm zaakceptował również propozycję rządu, aby sprawy z zakresu unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, które do tej pory pozostawały w gestii marszałków województw, przekazać wojewodom. Zmiana ta wejdzie w życie z dniem 1.01. 2018r.

Zgodnie z nową ustawą  ujednolicono terminy składania wniosków o świadczenia wychowawcze oraz wniosków o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wnioski o przyznanie wspomnianych świadczeń w tym roku będą przyjmowane  od 1 sierpnia. Dotyczy to wniosków składanych osobiście lub listownie, jak i tych, które zostaną przesłane drogą elektroniczną. Z uwagi na fakt, iż nowelizacja ustaw o systemie wsparcia  rodziny zmienia również wymogi dotyczące wniosków na nowy okres zasiłkowy, w chwili obecnej organ wydający decyzje w kwestii świadczeń wychowawczych, rodzinnych jak i  świadczeń z funduszu alimentacyjnego będą dostępne po zakończeniu procesu legislacyjnego tzn. po podpisaniu stosownej ustawy przez Prezydenta RP oraz wejście w życie  rozporządzeń w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie danego świadczenia.

W związku z powyższym  Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Myślenicach informuje, iż wnioski na nowy okres zasiłkowy będą dostępne zarówno na stronie internetowej MGOPS jak i UMIG Myślenice, a także w siedzibie Ośrodka najwcześniej w ostatnim tygodniu miesiąca lipiec 2017r.

MGOPS zwraca się również o nie składanie wniosków zarówno elektronicznych jak i w wersji papierowej przed dniem 1 sierpień 2017r. z uwagi na konieczność odmowy wszczęcia postępowania oraz  konieczność ponownego złożenia wniosku po 1 sierpnia.

Przypomina się  równocześnie, iż we wszystkich wnioskach dotyczących wsparcia rodzin należy podać numery PESEL wszystkich członków rodziny wnioskodawcy.