LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Ważne pojęcia

 

Balast - odpady końcowe, których odzysk lub recykling nie jest możliwy. Jedynym sposobem ich utylizacji jest składowanie na odpowiednio przygotowanym składowisku odpadów. Celem mieszkańców, a następnie Zakładu Zagospodarowania Odpadów jest wytworzenie jak najmniejszej liczby tego rodzaju odpadów.

Kompostownia - betonowe, szczelnie zamkniete komory, do których trafiają wszystkie odpady organiczne, które uda się uzyskać ze strumienia odpadów komunalnych oraz zebranych w systemie selektywnym. Tutaj odpady zielone, liście, obierki, a także kawałki tektury czy drewna zostaną przetworzone na kompost. Cały proces trwa 21 lub 28 dni. Dzięki nowoczesnej technologii i podwójnemu oczyszczaniu powietrza wszystkie uciążliwe zapachy zostaną zatrzymane, a na zewnątrz wydostanie się tylko czyste powietrze

Materiały problematyczne - czyli odpady niebezpieczne jak np. stare farby, przeterminowane lekarstwa, żarówki energooszczędne, akumulatory samochodowe, telewizory, rozpuszczalniki, częściowo napełnione pojemniki areozolowe, środki czyszczące itp. Na terenie gminy Myślenice te odpady będą zbierane w wyznaczonych punktach i w wyznaczonym czasie.

Odpady biodegradowalne - to tzw. odpady zielone, które powstają w ogródkach przydomowych (ścięte trawy, kwiaty, liście, chwasty, ścięte gałązki z drzew, krzaków i żywopłotów) oraz odpady kuchenne (resztki żywności, obierki, skorupki jaj, odpady po owocach i warzywach, zwiędłe kwiaty cięte itp.). Łącznie zajmują one w pojemnikach na odpady przeciętnego mieszkańca około 35% wszystkich odpadów, oznacza to, że wydzielając z wytwarzanych przez nas odpadów biooodpady, możemy zaoszczędzić do 35% miejsca w naszych pojemnikach. Do pojemników na bioodpady można wrzucić również m.in. papier toaletowy, serwetki, resztki włókien naturalnych czy małe zwierzęce odchody z trocinami.

Wszystkie odpady organiczne, które uda się uzyskać ze strumienia odpadów komunalnych oraz zebrane w systemie selektywnym trafią do betonowych, szczelnie zamkniętych komór. Tutaj odpady zielone, liście, obierki, a także kawałki tektury czy drewna zostaną przetworzone na kompost. Cały proces trwać będzie trzy tygodnie. Dzięki nowoczesnej technologii i podwójnemu oczyszczaniu powietrza wszystkie uciążliwe zapachy zostaną zatrzymane, a na zewnątrz wydostanie się tylko czyste powietrze.

PET (opakowania) jest to skrót nazwy tworzywa sztucznego, którego pełna nazwa brzmi politereftalan etylenu. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zastosowano go do produkcji folii. Od połowy lat siedemdziesiątych coraz więcej PETa zużywa się do wytwarzania opakowań, głównie butelek do napojów. Statystyki podają, iż Polacy opróżniają rocznie 110 tyś. ton butelek, a jedna tona to 25 tyś sztuk, z czego roczny odzysk to tylko 140 ton w skali kraju. Opakowania PET to także butelki plastikowe po płynach do naczyń, mydle w płynie, spryskiwaczu do szyb, płynie do płukania czy baniaki po widzie 5l. Wyrzucając taką butelkę do specjalnego worka na śmieci, należy ją koniecznie zgnieść.

Podatek śmieciowy - obowiązkowa opłata, wnoszona przez mieszkańców do gminy. Stawka zostanie ustalona  uchwałą rady miejskiej. To, ile zapłaci jedno gospodarstwo domowe, może zależeć od liczby mieszkańców albo od ilości zużytej wody albo od powierzchni nieruchomości.

Recykling - odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu, w tym też recykling organiczny, z wyjątkiem odzysku energii.

Sortownia - to hala, do której przywożone są wszystkie odpady. Po wyładowaniu ze śmieciarek odpady przekazywane będą na system taśmociągów, sit, kabin sortowniczych i separatorów. Efektem pracy sprzętu i ludzi będzie kilka strumieni surowców i produktów sprzedanych następnie do zakładów zajmujących się ich przetwarzaniem bądź do cementowni lub elektrociepłowni jako tzw. paliwo alternatywne.