Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

wtorek, 20 października 2020

Eko-Myślenice – zadbaj o powietrze, którym oddychamy

Nadchodzą chłodne dni, a wraz z nimi jak co roku sezon grzewczy i wszechobecny smog. W tym roku nie tylko będziemy go mogli poczuć i oglądać jak kumuluje się na naszym niebie, ale również zobaczyć z bliska na maseczkach.

W Gminie Myślenice tak jak w wielu innych polskich miastach i wsiach, właśnie teraz, jesienią, trwa nierówna walka ze smogiem. Działania pojedynczych osób, Ekodoracy, specjalisty ds. programu Czyste Powietrze i innych zaangażowanych nie są w stanie zapewnić oczekiwanych/wystarczających rezultatów.

- Czyste powietrze to sprawa nas wszystkich, to nasze wspólne dobro i odpowiedzialność. Bez względu na to gdzie mieszkamy i jak żyjemy, smog wpływa na życie, a tym samym zdrowie nas samych, naszych dzieci i rodziców. Badania pokazują, że za zanieczyszczone powietrze płaci każdy. Polski smog kosztuje nas średnio 5 lat życia – wyjaśnia Dariusz Zborowski, ekodoradca w ramach programu LIFE w Gminie Myślenice.

Zabudowa jednorodzinna, która przeważa w Gminie Myślenice cechuje się niskimi kominami. To oznacza, że dym, który się z nich wydostaje szkodzi najbardziej mieszkańcom ogrzewanego domu i sąsiadom. Na nic zda się piec wysokiej klasy, czy nawet ekoprojektu jeśli będzie w nim spalane paliwo kiepskiej jakości, nie wspominając już o spalaniu śmieci, wilgotnego drewna czy resztek lakierowanych mebli.

Nie pozostawajcie Państwo bierni jeśli podejrzewacie, że sąsiad spala śmieci. Jeśli mimo rozmów, próśb sytuacja się powtarza, reakcja powinna być zdecydowana. Należy powiadomić Straż Miejską tel. (12) 639 23 23, kom.: 609 600 003, e-mail sm@myslenice.pl lub zgłosić w Ekointerwencji

Ekointerwencja - dodaj zgłoszenie

Informację o ekoinwertencji można też znaleźć na stronie myslenice.pl w prawym menu w zakładce - Ochrona powietrza

Warto też uświadomić sobie i sąsiadom, że jeszcze tylko do końca 2022 r. będzie można palić w piecach poniżej 3 klasy emisyjności. W praktyce w tym terminie należy wymienić wszystkie „kopciuchy”, których jest w naszym województwie ok. 400 000. Czy warto czekać z wymianą na ostatnią chwilę, ryzykując kumulację...? Odpowiedź oczywiście powinna brzmieć NIE. Aktualnie możecie Państwo zrobić to „na spokojnie” korzystając przy okazji z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Do Państwa dyspozycji jest dedykowany do doradztwa i wsparcia  w tym zakresie urzędnik (12) 639 23 38, kom.: 693 832 221 lub bezpośrednio w UMiG pokój 31.

Może również w Twoim domu mieszka ZŁODZIEJStary nieekologiczny piec kradnie Twój czas, wygodę, zdrowie, spokój, a nawet pieniądze! Zamiast spędzać czas z rodziną, wciąż musisz zbiegać do kotłowni, by nakarmić złodzieja! Czas z tym skończyć i wyrzucić go z domu!