Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Multimedia

czwartek, 04 stycznia 2018

Jubileusz 30-lecia ZPiT "Ziemia Myślenicka"

Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice - Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” w 2017 roku obchodził jubileusz 30-lecia działalności.

Z okazji jubileuszu Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka" otrzymał od burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Macieja Ostrowskiego nagrodę w wysokości 100 000 zł na doposażenie zespołu. Poniżej publikujemy zarys historyczny opublikowany na łamach Gazety Myślenickiej na temat dotychczasowej działalności zespołu folklorystycznego z naszego miasta.

Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice - Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” powstał w 1985 roku z inicjatywy Jana Koczwary, Stanisława Kota i Henryka Dudy

We wrześniu 1986 roku rozpoczęły się pierwsze próby grup: tanecznej, wokalnej i instrumentalnej. Po roku przygotowań w lipcu 1987 roku „Ziemia Myślenicka” zorganizowała swój pierwszy koncert. Od 2011 roku Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” działa w ramach Myślenickiego Towarzystwa Kultury. Patronat nad Zespołem i główny mecenat finansowy sprawuje Miasto i Gmina Myślenice.

Trzydziestoletni okres - tak ważnej dla kultury regionu działalności - wypełniły dziesiątki koncertów i setki prezentacji scenicznych. Zespół występował na wielu scenach krajowych i zagranicznych uczestnicząc w licznych przeglądach i festiwalach, imprezach folklorystycznych, okolicznościowych, charytatywnych i sportowych.

Pierwszy zagraniczny koncert zespołu odbył się w Kaustinem w Finlandii w 1988. Rok później artyści odbyli tournée po byłej Jugosławii. W 1994 roku kilkuosobowa grupa koncertowała w Japonii. Lata dziewięćdziesiąte wypełniły liczne koncerty u naszych zachodnich sąsiadów w Niemczech (1990, 1995, 1999) i Francji (1996, 1997). Współpraca z węgierskim miastem Csopak rozpoczęła się koncertowo-treningowym wyjazdem w 2001 roku. Regularne wyjazdy na Węgry trwają nieprzerwanie do dnia dzisiejszego (2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017).

Trzytygodniowa podróż do Indii (New Delhi, Amritsar, Ludhiana) do której doszło w 2006 roku była jednym z najważniejszych w historii Zespołu wyjazdów zagranicznych. W 2007 roku „Ziemia Myślenicka” wzięła udział w wymianie z zespołem z Serbii koncertując m.in. na festiwalu w miejscowości Vrsac. Tego samego roku artyści występowali także na festiwalu w niemieckim Lausitz. Intensywny sezon w 2007 roku zakończyły koncerty na Międzynarodowym Studenckim Festiwalu Folkloru w Katowicach. Najważniejszym wyzwaniem, jaki przyniósł rok 2008 był lipcowy wyjazd do Chin na Międzynarodowy Festiwal w Hangzhou. Miesiąc później „Ziemia Myślenicka” tańczyła na scenach w Żywcu, Wiśle i Szczyrku w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, a w grudniu z programem kolędniczym występowała w Reims (Francja).

W 2009 roku zespół otrzymał II nagrodę na Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym w Dąbrowie Górniczej. Z tym sukcesem „Ziemia Myślenicka” wyjechała do Bośni i Hercegowiny na Festiwal „Dukat Fest”. Po trzech latach starań w 2010 roku artyści z Myślenic wzięli udział w jednym z największych festiwali na świecie: Mondial des Cultures de Drummondville (Kanada), który stał się inspiracją dla Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Po trzech tygodniach w Kanadzie i przepakowaniu walizek artyści wyjechali na XXXVIII es Jornades Internacionals Folklňriques de Catalunya w Hiszpanii.

W 2012 roku muzycy z zespołu „Ziemia Myślenicka” otrzymali specjalną nagrodę jury na Festiwalu w Büyükçekmece (Turcja). Rok później w 2013 roku podczas Festiwalu w Montréjeau (Francja) „Ziemia Myślenicka” zebrała bardzo dobre recenzje i uznanie ekspertów za wiązankę pieśni i tańców ziemi rzeszowskiej. Kolejne lata przyniosły następne zagraniczne wojaże: Portugalia (2014), Bułgaria (2015), Ukraina (2016) i Węgry (2017).

Zespół jest laureatem cennych krajowych nagród i wyróżnień uzyskanych w ramach wojewódzkich przeglądów tańca ludowego (Myślenice, 1989; Proszowice, 1993; Olkusz, 1995; Proszowice, 1997) oraz Ogólnopolskich Przeglądach Polskich Tańców Narodowych w Rzeszowie w 1991 roku, gdzie pierwszą nagrodę otrzymał za mazura, a w latach 1995 i 1999 wyróżnienie za kujawiaka i poloneza. W 2007 roku „Ziemia Myślenicka” otrzymała nagrodę w ramach ogólnopolskiego Programu Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży pn. „Talenty”, a w 2011 roku pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej „Zimowa Fiesta”.

W repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” znajdują się pieśni i tańce z różnych części Polski. Łącznie program sceniczny to kilka godzin interesujących choreografii i wdzięcznej muzyki. Zespół pracuje w dziewięciu grupach wiekowych (poleczka, krakowiaczek, kujawiak, mazurek, obertasy, reprezentacyjna, chóralna, kapela młodzieżowa, kapela reprezentacyjna).

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” jest członkiem trzech czołowych organizacji międzynarodowych: CIOFF - Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej Sekcja Polska, IOV - International Organization of Folk Art z siedzibą w Andorf (Austria) oraz EFCO - Europen Folk and Culture Organization z siedzibą w Brukseli.

Źródło: Gazeta Myślenicka