Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Multimedia

poniedziałek, 07 stycznia 2019

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Myślenic

W niedzielę 6-tego stycznia mieszkańcy Myślenic, podobnie jak mieszkańcy 750 innych miejscowości w Polsce, już po raz kolejny mieli okazję uczcić święto Objawienia Pańskiego biorąc udział w Orszaku Trzech Króli.

Tegoroczny Orszak przebiegał pod hasłem "Odnowi Oblicze Ziemi", nawiązując w ten sposób do słów wypowiedzianych w 1979 roku przez Papieża Jana Pawła II.  Miejscem spotkania orszaków był myślenicki rynek, a wyruszyły one z trzech parafii na terenie gminy.

Orszak z myślenickiej parafii św. Brata Alberta, któremu przewodził Król Kacper, przybrał kolor czerwony i symbolizował kontynent europejski. Parafianie z Zarabia, wędrowali razem z Królem Melchiorem i zielonymi barwami symbolizującymi Azję. Kolor niebieski to barwy Króla Baltazara, z którym maszerowali parafianie z Osieczan, nawiązując do kontynentu afrykańskiego. Każdy z orszaków zgromadził setki uczestników, był barwnym i rozśpiewanym korowodem wędrującym by oddać hołd Dzieciątku, ale także upamiętnić i symbolizować wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

Na myślenickim rynku na orszaki czekali tłumnie zgromadzeni mieszkańcy Myślenic, a nim Trzej Królowie dotarli na miejsce, wszyscy oczekujący mieli okazję zobaczyć jasełka przygotowane przez dzieci z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Po przybyciu na rynek Trzej Mędrcy złożyli Dzieciątku złoto, mirrę i kadzidło, a po nich pokłon złożyli samorządowcy na czele z gospodarzem wydarzenia, Burmistrzem Miasta i Gminy Myślenice Jarosławem Szlachetką. Niedzielne spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie wraz z zespołem Bemole ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Myślenicach.

- Cieszę się, że było nas tak dużo pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Pomimo padającego śniegu i mrozu dziękuję, że byliście razem z nami na myślenickim Rynku i wspólnie pokłoniliśmy się Dzieciątku. Niech Święta Rodzina błogosławi nam na każdy dzień 2019 roku. Wszystkiego dobrego – mówił ze sceny do uczestników Orszaku Trzech Króli Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice

- Tak jak dziś włożyliśmy korony na swoje skronie i uczestniczyliśmy w orszakach z Trzema Królami, tak przed pięćdziesięcioma laty włożyliśmy złoto na skronie naszej Pani Myślenickiej oraz Dziesiątka Jezus. Też były to złote korony. W tym szczególnym roku jubileuszu koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej już teraz zapraszam na wspólne świętowanie w sierpniu tego roku. Dziękując za dzisiejszą obecność, serdecznie Was zapraszam na uroczyste obchody, by 24 sierpnia Rynek wypełnił się po brzegi w duchu wdzięczności dla Jezusa i Maryi – powiedział ks. Zdzisław Balon, proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny udzielając Bożego Błogosławieństwa uczestnikom orszaku.

Myślenicki Orszak Trzech Króli organizowany był przez Urząd Miasta i Gminy Myślenice, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz parafie Narodzenia Najświętszej Marii Panny, św. Franciszka z Asyżu, Brata Alberta z Myślenic i parafię św. Wojciecha z Osieczan. W organizacji wydarzenia pomogli także strażacy z OSP Myślenice – Górne Przedmieście i Państwowej Straży Pożarnej. Podczas Orszaku Trzech Króli myślenicki oddział Caritas prowadził zbiórkę żywności.

Obszerna galeria zdjęć - fot. Paweł Biela

fot. Paweł Biela