LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Ochrona powietrza - edukacja

środa, 23 grudnia 2020

Przestańmy się truć…

323 µg/m3 stężenia pyłu PM10 przy normie dobowej 50 µg/m3 wskazał 18 grudnia profesjonalny pyłomierz połączony z modelem płuc na myślenickim rynku, w ramach akcji „Sprawdź, czym oddychasz i zmień to!”. Praktycznie w każdy dzień pomiarów norma dobowa była niestety przekraczana, w tym w ciągu dwóch dni ponad dwukrotnie.

Model imitujący ludzkie płuca „oddychał” tym samym powietrzem co mieszkańcy. Efekty były bardzo widoczne…

Różnica pomiędzy modelem płuc, a naszymi płucami jest taka, że tych prawdziwych wymienić na nowe w pełni sprawne się nie da. Zanieczyszczenia, które dostaną się do naszego układu oddechowego już tam pozostają. Analizując dane pomiarowe i cykliczność ich występowania, można wskazać głównych winowajców takiego stanu rzeczy. To piece na paliwo stałe z ręcznym zasilaniem, które dwa razy w ciągu dnia są rozpalane, po powrocie z pracy i po nocy. W tym przedziale czasowym wskazania pokazują skokowe, prawie pionowe przyrosty emisji szkodliwych substancji.

Drodzy mieszkańcy, właściciele tego typu pieców, przestańcie truć siebie, swoich bliskich, sąsiadów i innych mieszkańców. Nie dajcie się też okradać… „Kopciuch” to „złodziej”, który okrada ze zdrowia, czasu, pieniędzy i poprawnych relacji z sąsiadami. Najwyższy czas położyć temu kres. Nie jesteście zostawieni z tym problemem sami. Do Waszej dyspozycji są urzędnicy dedykowani do doradztwa i wsparcia w kwestii uzyskania dofinansowania do wymiany źródła ogrzewania na nowe, ekologiczne. Telefon, e-mail lub wizyta w UMiG nic nie kosztują, a mogą odmienić życie Wasze i wielu innych osób: tel.: 12 639 23 38, tel. kom.: 693 832 221, e-mail: wojciech.blak@myslenice.pl; dariusz.zborowski@myslenice.pl - powiedział Dariusz Zborowski Ekodoradca.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski już wkrótce spowoduje, że korzystanie z wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, tzw. kopciuchów, będzie po prostu nielegalne - do końca 2022 roku muszą zostać wymienione wszystkie pozaklasowe kotły, emitujące największe ilości zanieczyszczeń. Na wymianę pieców mieszkańcom pozostało więc bardzo niewiele czasu. Tylko do końca 2020 r. można wnioskować o dofinansowanie do pieców na ekogroszek pod warunkiem, że dom nie jest podpięty do sieci gazowej.

Obserwujemy w ostatnim czasie wzmożony napływ wniosków do programu Czyste Powietrze. Cieszy zwłaszcza ilość wniosków składanych w ramach podwyższonego poziomu dofinansowania. Centrum Usług Społecznych w Myślenicach (dawniej MGOPS) wydało już blisko 40 zaświadczeń potwierdzających możliwość wnioskowania o podwyższone dofinansowanie – powiedział Wojciech Blak inspektor ds. programu Czyste Powietrze.