LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Rewitalizacja Gminy

środa, 11 kwietnia 2018

Remont Rynku i Starówki w dwóch etapach

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad remontem Rynku wraz z otoczeniem Starówki i Sanktuarium Matki Bożej w Myślenicach. Prace zostały podzielone na dwa etapy, z których realizacja pierwszego ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, że Gmina Myślenice otrzymała blisko 25 milionów złotych dotacji ze środków unijnych na remont Rynku wraz ze Starówką oraz na budowę nowej siedziby muzeum, które powstaje przy ul. Traugutta. Z 92 zgłoszonych wniosków do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, dofinansowanie otrzymało 28 projektów. Wśród nich znalazły się Myślenice.

Rewitalizacja Rynku odbywać się będzie w dwóch etapach. Na przełomie kwietnia i maja Gmina planuje ogłoszenie przetargu na realizację etapu pierwszego na który składa się m.in. remont traktu pieszego wokół kościoła oraz ulic Piotra Skargi i Królowej Jadwigi. Jeżeli procedura przetargowa się nie przedłuży, to prace w tych miejscach rozpoczną się w wakacje. Według założeń urzędników wymiana sieci wodno - kanalizacyjnych, budowa sieci opadowej i wymiana nawierzchni ulic i traktów pieszych oraz budowa oświetlenia w tym miejscu potrwa około trzy miesiące i zakończy się jesienią tego roku.

Jesienią tego roku ogłoszony zostanie natomiast przetarg na realizację drugiego - najtrudniejszego technologicznie etapu inwestycji, który obejmuje wymianę płyty Rynku oraz nawierzchni przyległych ulic.

Prace obejmą ulice Kościuszki, Klakurki, Kilińskiego (tzw. „Koński Rynek”) wraz z traktem pieszym prowadzącym do ronda w Śródmieściu, ulicą Bema z miejscami postojowymi oraz fragmentem ulicy Reja przy skrzyżowaniu z ul. Gałczyńskiego. Prace ziemne gmina chce rozpocząć jeszcze zimą, przy zmrożonym gruncie. Zadania zostaną podzielone na etapy w taki sposób, aby uniknąć rozkopania całej płyty Rynku i uliczek jednocześnie.

- To jak długo będzie trwało wykonanie inwestycji zależy w głównej mierze od współpracy z Enionem, gazownią i telekomunikacją, które będą musiały uporządkować swoje sieci w taki sposób, aby przez kolejne lata nie rozkopywać płyty Rynku. Tutaj podobnie jak w pierwszym etapie także planowana jest wymiana sieci wodno-kanalizacyjnej oraz budowa instalacji opadowej i uzupełnienie sieci gazowej - tłumaczą urzędnicy odpowiedzialni za projekt.

Według projektantów i urzędników, prace nad tym etapem mogą potrwać od 5 do 6 miesięcy. W trakcie rewitalizacji Rynku czasowo zostanie zmieniona organizacja ruchu tak, aby można było dojechać do Rynku – zwłaszcza na etapie czasowego zamknięcia ulicy Kościuszki na czas jej remontu. Jednocześnie wyjaśniamy, że obowiązująca od początku kwietnia organizacja ruchu na płycie Rynku i wokół niego - będzie obowiązywać również po zakończeniu prac związanych z rewitalizacją.

- To wstępny harmonogram prac, który może ulec zmianie. Trzeba pamiętać, że zarówno otoczenie kościoła jak i Rynek to ścisła strefa zabytkowa i historyczne centrum miasta. Nikt nie wie co tak naprawdę znajduje się pod ziemią i czy nie natkniemy się na znaleziska archeologiczne, mimo wykonanych już kilkudziesięciu odwiertów – zwraca uwagę burmistrz Maciej Ostrowski. - Wówczas prace mogą być wstrzymane i sam proces wymiany płyty Rynku może się przedłużyć - dodaje.

Więcej szczegółów w najnowszym wydaniu 13/2018 Gazety Myślenickiej

O projekcie Przebudowa myślenickiego rynku wraz z otoczeniem starówki oraz budowa Muzeum przy ul. Traugutta na działce 974 Myślenice obręb 2 - czytaj więcej

Wizualizacje Rynku po rewitalizacji

Burmistrz Maciej Ostrowski przedstawił projekt rewitalizacji Rynku wraz z otoczeniem Starówki