Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Sport

poniedziałek, 17 czerwca 2019

Małopolski Wyścig Górski startował z Myślenic

Adam Stachowiak wygrał 57. edycję Małopolskiego Wyścigu Górskiego, którego pierwszy etap startował w piątek z Rynku w Myślenicach. Zwycięstwo kolarza Voster ATS zeszło jednak na dalszy plan wobec sobotniego upadku Karola Domagalskiego, który walczy o życie, będąc w stanie śpiączki farmakologicznej.

29-letni Domagalski (Hurom BDC Development) upadł podczas zjazdu, po wygranej przez siebie premii 2. sobotniego etapu z Niepołomic do Nowego Targu. Wychowanek Krakusa Swoszowice wpadł do rowu z dużą prędkością i uderzył w betonowy przepust. Ma liczne złamania, obrażenia wewnętrzne, pęknięte wątrobę i śledzionę. Jest pod opieką lekarzy ze szpitala w Nowym Targu. Jego żona Martyna opublikowała na Facebooku dramatyczny apel: „W imieniu rodziny Bardzo Proszę o modlitwę za Karola, jest w stanie ciężkim, walczy o życie”.

Wcześniej, Domagalski wraz z pozostałymi kolarzami startował z Rynku w Myślenicach na trasę I etapu, prowadzącego z Myślenic do Wieliczki. Podczas uroczystego startu w sercu miasta powstało miasteczko rowerowe, przedstawiono wszystkich uczestników, a także wręczono nagrodę dla najlepszej drużyny w czwartkowym prologu, ufundowaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice.

- Witam w Myślenicach i cieszę się, że możemy gościć u nas kolarzy z całej Europy. Honorowy start pierwszego etapu Małopolskiego Wyścigu Górskiego to przedsmak tego, co będzie się działo w naszym mieście podczas tegorocznego Tour de Pologne. Życzę wszystkim kolarzom zdrowia i wytrwałości oraz jak najkrótszych czasów – mówił podczas wręczenia nagród Mateusz Suder, wiceburmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Adam Stachowiak z teamu Voster ATS dopiero w końcówce finałowego etapu wysunął się na prowadzenie, sięgając ostatecznie zarówno po zwycięstwo etapowe, jak i po triumf w końcowej klasyfikacji generalnej. Podium wyścigu dopełnili Anatolij Budiak i Witalij Buts z reprezentacji Ukrainy.

Partnerem głównym 57. Małopolskiego Wyścigu Górskiego była Małopolska przy wsparciu Miasta i Gminy Myślenice.

Zwycięzcy pozostałych klasyfikacji: sprinterskiej „Karmot”: Stachowiak, górskiej „Raso”: Budiak (Wibatech Merx Wrocław), młodzieżowej U23 „Chochołowskie Termy”: Tomas Jakoubek (CK Pribram Fany Gastro), drużynowej „Gazeta Krakowska”: VPM Porto Sant Elpidio.