Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Sport

wtorek, 18 czerwca 2019

Po 40 latach kajaki wracają nad myślenicką Rabę

W ubiegłym tygodniu nad Starym Jazem na Zarabiu odbyła się konferencja prasowa dotycząca powrotu kajaków nad myślenicką Rabę. Do oficjalnego podpisania umowy i przekazania sprzętu sportowego doszło z udziałem burmistrza Jarosława Szlachetki, zastępcy burmistrza Mateusza Sudra, sekretarza Robeta Pitali oraz właścicieli firmy Rotomatic.

- Bardzo się cieszę, że po 40 latach w Myślenicach na rzece Rabie powrócą kajaki. To forma turystyki-rekreacji, która kiedyś cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców Myślenic, a także turystów którzy przyjeżdżali do nas z całego województwa. Mam nadzieję, że ta atrakcja przyciągnie na nowo kolejnych miłośników pływania na kajakach. Dziękuję rodzimej firmie Rotomatic, firmie z Myślenic, za wkład w rozwój miasta i zwiększenie atrakcyjności naszej oferty rekreacyjnej! - skomentował burmistrz Jarosław Szlachetka.

W ramach obowiązującej już umowy dzierżawy przedsiębiorcy przekazali 15 sztuk nowych kajaków: 10 sztuk dwuosobowych i 5 sztuk jednoosobowych do używania i pobierania pożytków. Urząd Miasta i Gminy Myślenice zapłaci 1 zł plus podatek VAT miesięcznie za każdą sztukę wydzierżawionego sprzętu z możliwością odkupienia po zakończeniu sezonu. Sprzęt wypożyczać będzie prywatny operator.

- Od soboty można już skorzystać z tego sprzętu nad Górnym Jazem  w Myślenicach. Opłata jest pobierana za godzinę i ma charakter zróżnicowany w zależności od wielkości kajaka. W ramach wykupionej godziny wypożyczający otrzyma kajak, wiosła oraz kamizelki ratunkowe. Na obecną chwilę, tak jak to było 40 lat temu w Myślenicach, można pływać nad Starym Jazem, ale być może już niedługo kajaki będą też dostępne w innych miejscach na myślenickiej Rabie - powiedział wiceburmistrz Mateusz Suder.

Konferencja była też okazją do wypróbowania możliwości nowego sprzętu m.in. przez Wojciecha Gablankowskiego, byłego mistrza Polski i uczestnika mistrzostw Europy w wioślarstwie.

- Zaczynałem w latach 70-tych od pływania kajakiem, właśnie w tym miejscu, na Górnym Jazie. Potem skończyło się to 20-letnią karierą wioślarską. Po tak długim czasie z przyjemnością wypróbowałem na Rabie nowy kajak, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy. Pływało się bardzo dobrze, a samo urządzenie jest bardzo przyjazne. Polecam ruch, a szczególnie tę formę sportowo-rekreacyjną - skomentował Wojciech Gablankowski, mistrz Polski, uczestnik mistrzostw świata wioślarskich weteranów i radny Miasta i Gminy Myślenice.