Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

czwartek, 10 października 2019

Wybory Parlamentarne 13 października 2019 – jak i gdzie głosować?

W najbliższą niedzielę 13 października 2019 odbędą się wybory parlamentarne w Rzeczpospolitej Polskiej. Zarówno Państwowa Komisja Wyborcza jak również Krajowe Biuro Wyborcze potwierdziły, że organy wyborcze są przygotowane do wyborów, a oficjalne wyniki poznamy najpóźniej we wtorek 15 października.

W niedzielnych wyborach parlamentarnych Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Łącznie o mandat posła ubiega się 5114 kandydatów. O jeden mandat powalczy średnio 11 kandydatów. Z kolei w wyborach do Senatu zarejestrowano 278 kandydatów. Średnio o jeden mandat powalczy 3 kandydatów.

- Szanowni Państwo, w najbliższą niedziele odbędą się wybory do Sejmu i do Senatu, a wybory to przecież nic innego jak święto demokracji, każdy w tym święcie powinien uczestniczyć! To jedno z naszych podstawowych praw obywatelskich, ale też wielki obowiązek – zachęca Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Wyborcy mogą sprawdzić, w którym lokalu wyborczym mogą oddać głos, m.in. przez wyszukiwarkę na stronie wybory.gov.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej swojej gminy lub w obwieszczeniu. Na terenie Gminy Myślenice znajduje się 27 lokali Obwodowej Komisji Wyborczej, z których zdecydowana większość znajduje się w budynkach szkół, ale też w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, Punkcie Informacji Turystycznej MSiT, Cechu Rzemiosł Różnych w Myślenicach, natomiast dwa zamknięte obwody znajdować się będą szpitalu ZPZOZ w Myślenicach oraz Domu Pomocy Społecznej w Trzemeśni.

Krajowe Biuro Wyborcze przypomniała wyborcom o konieczności okazania przed oddaniem głosu dokumentu ze zdjęciem umożliwiającego stwierdzenie jego tożsamości, np. dowodu osobistego. Może być to także każdy inny dokument z fotografią, który umożliwi komisji potwierdzenie tożsamości, np. legitymacja szkolna, legitymacja studencka czy prawo jazdy.

Wyborca po okazaniu dowodu tożsamości dwie jednostronicowe karty do głosowania - jedna w wyborach do Sejmu, druga w wyborach do Senatu. Nazwiska kandydatów na posłów będą wydrukowane na szarym tle, a na senatorów - na żółtym.

Aby oddać ważny głos należy wpisać znak X w jednej kratce na jednej karcie. Przed wrzuceniem karty do urny, karta powinna być złożona stroną zadrukowaną do środka.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę, natomiast lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7 do 21.