Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

poniedziałek, 18 listopada 2019

Zabranie wiejskie na Chełmie

W niedzielę 17 listopada odbyło się zebranie wiejskie w Szkole Podstawowej nr 6 w Myślenicach - Chełm. Udział w spotkaniu wzięli: burmistrz Jarosław Szlachetka, dyrektor szkoły Waldemar Kulpa, sołtys Józef Chmiel oraz mieszkańcy.

Głównym tematem zabrania była kwestia potrzeby pilnego remontu drogi powiatowej na Chełm, jej utrzymania oraz infrastruktury.

- Od ostatniego naszego spotkania pojawiły się różne informacje na temat drogi, szczególnie jej własności. Potrzebowaliśmy czasu, żeby wyjaśnić kwestię tego spornego odcinka o który zawsze dbało starostwo. (...) W sierpniu z Panem Sołtysem zaprosiliśmy przedstawicieli Starostwa Powiatowego właśnie na tę drogę. Przemierzyliśmy dokładnie ten odcinek od skrzyżowania przy „Banderozie” do góry. W spotkaniu uczestniczył wicestarosta oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych. Pokazaliśmy dokładny kilometraż, od którego momentu zaczyna się droga powiatowa – a od którego gminna. Według ustaleń od samego dołu od skrzyżowania ulicy Parkowej z ulicą Leśną - Starostwo Powiatowe jest właścicielem odcinka drogi o długości 4,1 km. (…) Po wymianie pism, otrzymaliśmy informację od Starosty, że jest chętny wymienić się drogą na Chełm za drogę gminną w Jaworniku – powiedział w czasie spotkania burmistrz Jarosław Szlachetka.

Burmistrz na zebraniu zaznaczył, iż na taką zamianę potrzebna jest zgoda Rady Miejskiej. Dodatkowo jakość dróg podlegających wymianie powinna być zbliżona. Jarosław Szlachetka zadeklarował, że jeśli Starosta zechce wyremontować swój odcinek ten najbardziej zniszczony to Gmina może w tym partycypować. Ponadto wskazał możliwość wystąpienia o dodatkowe środki do Funduszu Dróg Samorządowych. Natomiast zamiana będzie możliwa jedynie w sytuacji, gdy droga powiatowa zostanie doprowadzona do normalnego stanu.

- W sierpniu wystąpiłem też do Starosty o tzw. książkę drogi, lecz tego dokumentu do dzisiaj nam nie  przekazano. Jeśli jest potrzeba wsparcia Starostostwa Powiatowego, to takie wsparcie deklaruję – mówił włodarz Gminy.

W spotkaniu nie wziął udziału starosta myślenicki Józef Tomal ani jego zastępca Rafał Kudas, którzy byli zapraszani na zebranie przez przedstawicieli sołectwa.

- Mimo ze sprawa ciągnie się od kilku lat i jest ogromnie ważna dla lokalnej społeczności to nikt z powiatu nie miał chęci lub odwagi przedstawić stanowiska w tej sprawie ani pomysłu na rozwiązanie tej trudnej kwestii – dodał burmistrz.

Pod koniec spotkania mieszkańcy pytali także o kwestie dotyczące odśnieżania, przyłącz gazu, kanalizacji oraz internetu szerokopasmowego.