LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

piątek, 18 lipca 2025

Czwartek między modą a muzyką – folklor w nowym wydaniu

Czwarty dzień festiwalu to nie tylko kontynuacja różnorodnych wydarzeń, ale też nowości. W programie pojawiła się moda inspirowana tradycją, folklor przeniósł się na ulice Krakowa, a wieczorne koncerty w Myślenicach kolejny raz połączyły publiczność i artystów z całego świata.

Czwartek rozpoczął się od zajęć „Folk Kids: Podróż z książką” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Po raz kolejny dzieci mogły połączyć literaturę z plastyką, pracując nad własnymi dziełami, inspirowanymi opowieściami i kolorami folkloru. Kameralna atmosfera biblioteki sprzyjała skupieniu i twórczości.

Nowym punktem w programie był „Folk Fashion”, czyli rodzinne warsztaty poświęcone strojom ludowym z różnych części świata. W sali Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu dzieci i dorośli wspólnie odkrywali detale haftów, krojów i ornamentów, a przy tym tworzyli własne interpretacje tradycyjnych kostiumów. Spotkanie miało nie tylko charakter edukacyjny, ale też integracyjny.

Tymczasem festiwalowa energia popłynęła również do Krakowa. W Galerii Krakowskiej zorganizowano trzygodzinny koncert i paradę „Folk KRAKÓW”. Publiczność miała okazję zobaczyć barwne występy zespołów z Włoch, Rumunii, Bułgarii, Senegalu, Kolumbii oraz z Indii. Wspólna prezentacja kultur udowodniła, że folklor doskonale odnajduje się także w nowoczesnej przestrzeni miejskiej.

Wieczorem emocje przeniosły się ponownie do Myślenic. Na scenie MOKiS zaprezentowały się zespoły z Turcji i Węgier w koncercie „Dobry wieczór, Myślenice!”. Występ wpisany był w tradycyjną już festiwalową formułę „Europa kontra reszta świata”, oferując widzom żywiołowe widowisko taneczno-muzyczne.

Zaraz potem przyszedł czas na taniec pod gołym niebem. W Parku Jordana rozbrzmiały dźwięki „Folk & Roll”, a do tańca porwały zespoły z Serbii i Czech. Lekka, letnia atmosfera i bliskość publiczności stworzyły warunki do spontanicznej zabawy oraz integracji.

Na zakończenie dnia organizatorzy zaprosili widzów na pokaz filmu „Cały ten zgiełk” (reż. Bob Fosse), wyświetlany w sali Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Ten niezwykły musical z lat 70., opowiadający o pasji, twórczości i wypaleniu, został doceniony czterema Oscarami i dziś, mimo upływu czasu, wciąż porusza aktualnością tematu.

Warunki powietrza

Myślenice, ul. H. Jordana:
PM 2.5: 23.2 PM 10: 31.6
Więcej czujników
Myślenicki Budżet Obywatelski
czyste-powietrze-zdrowy-wybor
Galeria zdjęć
Opracowanie strategii Myślenice 2032
SIP Myślenice