LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

piątek, 29 listopada 2024

Myślenice łapią oddech

Te zdjęcia dzielą od siebie zaledwie 4 lata. Pierwsze zostało zrobione w 2020 r., drugie – wczoraj. Oba pokazują model ludzkich płuc po 14 dniach „oddychania” powietrzem na myślenickim rynku.

- Gołym okiem widać zmianę jakości powietrza, którym oddychamy. Płuca już nie straszą smolistą czernią. W mieście, gdzie gęstość zabudowy, a tym samym liczba kominów jest największa, nie jest łatwo o taką poprawę. Mieszkańcom należą się wielkie brawa! Mimo to wciąż nie jest idealnie. Liczę na to, że pozostali, widząc osiągnięte efekty, włączą się w naszą walkę o czyste powietrze – mówi burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Chodzi o likwidację starych pieców opalanych węglem i drewnem. Największą zmorą są „kopciuchy”, które trzeba rozpalać codziennie lub nawet dwa razy dziennie. Podczas tego procesu, zwłaszcza robionego w pośpiechu i nieumiejętnie, najbardziej zatruwamy powietrze. Przy niesprzyjającym ciśnieniu i bezwietrznej pogodzie kłęby gryzącego dymu spowijają całą okolicę.

Od 1 maja br. zakazane jest użytkowanie kotłów poniżej 3 klasy oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (pieców kaflowych, trzonów kuchennych, kominków, kóz) niespełniających wymagań małopolskiej uchwały antysmogowej. Urządzenia uruchomione przed 30 czerwca 2017 r. muszą posiadać dokumentację potwierdzającą spełnienie choćby jednego z parametrów, takich jak sprawność cieplna (co najmniej 80%) lub emisja pyłu zredukowana do 50 mg/m3 (dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania). Nowsze urządzenia powinny się legitymować certyfikatem ekoprojektu / ecodesign.

Nowe urządzenia są nie tylko bardziej ekologiczne, ale również bardziej ekonomiczne. Dzieje się tak dzięki spalaniu odpowiedniego paliwa, sterowaniu i automatycznemu podawaniu opału. Jedynym dopuszczalnym kotłem z ręcznym załadunkiem jest urządzenie połączone obowiązkowo z odpowiedniej pojemości buforem na wodę. Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów znajduje się TUTAJ

Równie istotna jest jakość paliwa. Ogrzewanie najtańszym paliwem kiepskiej jakości lub zawilgoconym drewnem szkodzi zdrowiu i niszczy piec. Największą krzywdę wyrządzają sobie i sąsiadom osoby spalające śmieci, plastik i resztki lakierowanych czy klejonych elementów. Podczas ich spalania wydzielają się silnie trujące i rakotwórcze substancje.

Wszystkie osoby zainteresowane wymianą „kopciuchów” oraz zamianą nieszczelnych, nieocieplonych budynków na domy oferujące lepszy komfort, zapraszamy do skorzystania z doradztwa gminnych ekodoradców. Zapraszamy do pokoju nr 2 (pierwsze drzwi po lewej) w Magistracie.

tel.  12 639 23 38,  kom.  693 832 221, e-mail:  ekodoradcy@myslenice.pl .