Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

sobota, 24 sierpnia 2019

Piękny Jubileusz Cudownego Obrazu Pani Myślenickiej

Zwieńczeniem całorocznego duchowego przygotowania do Złotego Jubileuszu 50-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Pani Myślenickiej była dzisiejsza Msza Święta na myślenickim Rynku pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio.

Na myślenickim Rynku tłumnie zebrali się wierni, uczestnicząc w uroczystościach upamiętniających Koronację Obrazu Pani Myślenickiej, której 24 sierpnia 1969 roku dokonał kardynał kardynał Karol Wojtyła. Homilię podczas jubileuszowej Mszy Świętej wygłosił Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski, który w jubileuszowym kazaniu podkreślał rolę Matki Najświętszej w historii naszego kraju.

- Jak słyszeliśmy w dzisiejszym czytaniu o weselu w Kanie Galilejskiej, Matka Boża zawsze dawała nadzieję. W chwilach najbardziej dramatycznych i trudnych, to nadzieja wyznaczała sposób, w jaki ludzie myśleli o przyszłości. Nie dziwię się, że podczas drugiego Soboru Watykańskiego pod przewodnictwem Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego poproszono Stolicę Apostolską o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła. Prośba polskich biskupów wynikała z pobożności maryjnej, ale także historii naszego narodu, która mówi o tym, że pobożność wielu polskich przywódców była związana z Matką Najświętszą. Kardynał Wyszyński często wypowiadał słowa – „wszystko postawiłem na Maryję”, zawołaniem kardynała Karola Wojtyły było dobrze znane „Totus Tous, czyli Cały Twój Maryjo”, a kardynał Antoni Baraniak słynął z oddania się Maryi wspomożycielce wiernych – mówił podczas jubileuszowej homilii Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski.

- Koronacja sprzed 50 lat wpisywała się też w doświadczenie zmagań, z jakimi musieli zmierzyć się chrześcijanie. Komunistyczne władze wytoczyły śmiertelną walkę chrześcijaństwu według dogmatu, że religia to opór ludu i narkotyk, przed którym trzeba strzec społeczeństwo. Odrzucano przywiązanie ludzi do kościoła i ukochaniem Matki Najświętszej. Walczono z małżeństwem i instytucją rodziny. Natomiast Matka Najświętsza daje nadzieję na ostateczne zwycięstwo. Takie Koronacje jak w Waszym sanktuarium były jednocześnie walką z tamtym systemem i świadectwem na oddanie się Matce Bożej. Kardynał Karol Wojtyła szczególnie pragnął, aby Pani Myślenicka wraz ze swoim synem została ukoronowana i Stolica Apostolska wyraziła na to zgodę. Musimy pamiętać, aby w obecnych czasach nie utracić szlachetnego chrześcijańskiego dziedzictwa, które otrzymaliśmy od naszych ojców. Niech Matczyne spojrzenie Matki Bożej będzie fundamentem przeżywania naszej człowieczej godności – dodał abp Marek Jędraszewski.

Na zakończenie Mszy Świętej Matka Boża obecna w znaku Cudownego Obrazu przyjęła wraz z dziękczynieniem akt zawierzenia losów Miasta i Gminy Myślenice, Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, rodzin i wszystkich uczestników, uczyniony pod koniec liturgii przez Abpa Marka Jędraszewskiego.

- Nasz Rynek był świadkiem wielu ważnych wydarzeń związanych z kultem Matki Bożej. Poprzednie pokolenia zostawiły nam przesłanie: „Chwyćmy się śladów Maryi”. Przekazały nam piękną tradycję i symbole, dzięki którym możemy tworzyć wspólnotę. Od wieków w Błękitnej Kaplicy, przed Jej obrazem klękał lud, hetmani i wielcy Kościoła. Dzisiaj w XXI wieku zebraliśmy się tutaj ponownie za sprawą Złotego Jubileuszu Koronacji Cudownego Wizerunku Pani Myślenickiej. Jako burmistrz, jestem dumny i zbudowany, iż mimo wielu różnic Maryja ciągle potrafi nas łączyć. 19 sierpnia tego roku radni Rady Miejskiej w Myślenicach przyjęli uchwałę, w której zadeklarowali zawierzenie dalszych dziejów i losów gminy Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej. Z tego miejsca składam wielkie podziękowanie abp Markowi Jędraszewskiemu oraz Nuncjuszowi Apostolskiemu Salvatore Pennacchio, że ten dziękczynny akt zawierzenia przekazany przez Wasze ręce miał miejsce właśnie w tak wyjątkowej chwili.  Cieszymy się, że możemy oddać Jej hołd, bo dzięki Niej budujemy wspólnotę. W sztafecie pokoleń pragniemy pozostawić trwały ślad – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy Świętej uroczyście odsłonięto okolicznościową kartkę pocztową wydaną przeze Pocztę Polską specjalnie na Jubileusz 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Pielgrzymi mieli możliwość wysłania kartki jeszcze w trakcie trwania sobotnich wydarzeń z mobilnego punktu pocztowego umiejscowionego na Rynku.

Po zakończeniu Eucharystii przy Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej kardynał Stanisław Dziwisz uroczyście poświęcił figurę św. Józefa. W uroczystościach wzięło udział kilkuset kapłanów oraz licznie zgromadzonych wiernych, w tym parlamentarzystów, senatorów, władz samorządowych i innych zaproszonych gości, którzy szczelnie wypełnili myślenicki Rynek. Msza Święta była transmitowana na żywo przez ogólnopolską telewizję TV Trwam.