Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

wtorek, 08 października 2019

Piknik Ekologiczny – rozdano 3,5 tys. sadzonek za 18 ton odpadów!

Podczas tegorocznego Pikniku Ekologicznego w Myślenicach choć aura nie sprzyjała przygotowanym atrakcjom na Rynku, to mieszkańcy licznie zaangażowali się w ekologiczną akcję oddania selektywnie zebranych surowców, które można było wymienić na sadzonki.

- Łącznie na Pikniku Ekologicznym odebraliśmy aż 18 ton odpadów, z których 10,5 tony to makulatura, 572 kg puszek aluminiowych, 215 kg butelek PET, 2650 kg zakrętek, 428 kg baterii lub akumulatorów oraz 3,6 tony sprzętu AGD. Każdy z mieszkańców Gminy Myślenice za oddaną określoną ilość danego surowca otrzymywał sadzonkę wybranych krzewów lub kwiatów – mówi Jarosław Korabik, prezes myślenickiego Zakładu Utylizacji Odpadów, który wraz z Miastem i Gminą Myślenice współorganizował sobotni Piknik Ekologiczny.

W sumie rozdano ponad 3,5 tys. sadzonek takich roślin jak tuja, cis, cyprys, wrzos, tawuła, trzmielina, lawenda, pęcherznica, jałowiec płożący, różne gatunki kwiatów domowych, czy cebulki tulipanów. Impreza była też okazją do wręczenia nagród w ekologicznym konkursie Szkół Podstawowych pod nazwą „Akcja segregacja za 1 grosik” polegającym na zbiórce surowców wtórnych. Nagrody wręczali burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz prezes ZUO Jarosław Korabik.

W roku szkolnym 2018/2019 największą ilość surowców wtórnych zebrały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Głogoczowie, Bęczarce, Trzemeśni i Myślenicach SP Nr 5. Szkoły, które zebrały najwięcej punktów w przeliczeniu na jednego ucznia, otrzymały dodatkowe nagrody w postaci pieniężnych bonów podarunkowych ufundowanych przez Miasto i Gminę Myślenice.

Choć opady deszczu przeszkodziły w rozłożeniu dmuchanego parku rozrywki na płycie Rynku, to dzieci i młodzież mogły wziąć udział w animacjach i atrakcjach przygotowanych przez Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. W ramach edukacji ekologicznej odwiedzić można było także stoiska Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, czy też zaciągnąć języka na temat instalacji fotowoltaicznych, ich funkcjonowania oraz możliwości pozyskania dofinansowania.

Na Pikniku Ekologicznym w Myślenicach prowadzono także charytatywną zbiórkę na leczenie Patryka Mikity, dla którego zebrano tego dnia 4516,90 zł. Wesprzeć leczenie chłopca można było między innymi przez zakup domowych wypieków, miodu, przetworów, czy też korzystając z grilla przygotowanego przez organizatorów charytatywnej zbiórki.