Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

wtorek, 13 października 2020

Seniorze, zadbaj o siebie!

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla seniorów i osób z chorobami towarzyszącymi. Apelujemy do osób starszych o stosowanie się do komunikatów Ministerstwa Zdrowia i respektowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Zgodnie z ostatnimi decyzjami premiera Mateusza Morawieckiego w sklepach wracają godziny dla seniorów, a Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej stale monitoruje sytuację osób starszych i potrzebujących na terenie naszej gminy.

Wracają godziny dla seniorów

Od 15 października w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach, od poniedziałku do piątku, od 10:00 do 12:00 będą obowiązywały godziny dla seniorów – zakupy będą mogły zrobić osoby powyżej 60. roku życia. Sklepy mają obowiązek zapewnić klientom płyn do dezynfekcji oraz jednorazowe rękawiczki.

W związku z obecną sytuacją pandemiczną i wprowadzonymi zaostrzeniami w przestrzeni publicznej o pomoc do mieszkańców zwraca się także Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Myślenicach. W pierwszej kolejności mając na uwadze zadbanie o osoby starsze w swoim najbliższym otoczeniu – rodzinę oraz sąsiadów.

- Zwróćmy uwagę, czy w naszym najbliższym na osoby potrzebujące pomocy, bowiem nie wszyscy otwarcie o tę pomoc proszą. Pomóżmy seniorom w kwestiach zakupów, czy wyprowadzenia psa tak, aby poprzez ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych i jednoczesne udzielanie pomocy osobom starszym doprowadzić do ograniczenia ryzyka kontaktów – wyjaśnia Marta Łaszczyk-Lichoń, rzecznik prasowy MGOPS Myślenice

Osoby starsze należą do grupy osób szczególnie zagrożonej zakażeniem ze względu na wiek, stan zdrowia i inne okoliczności, które powodują obniżenie odporności. Nie pozostajmy obojętni. Dla osób samotnych, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny bądź sąsiadów MGOPS uruchomił numer telefonu, pod który mogą zadzwonić i zgłosić swoje potrzeby.

Wolontariusze na kwarantannie, MGOPS szuka chętnych do pomocy

- Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej monitoruje sytuację na terenie Gminy Myślenice i  oczywiście reaguje w miarę istniejących potrzeb. Wzrastająca liczbą chorych w naszym regionie to sytuacja trudna, z którą musimy mierzyć się wszyscy - w tym również nasi wspaniali wolontariusze. Wielu z nich jest obecnie na kwarantannie i sami potrzebują pomocy. Dlatego apelujemy do lokalnego społeczeństwa, jeśli ktoś chciałby wesprzeć nasze działania w ramach wolontariatu, to prosimy o kontakt – dodaje Marta Łaszczyk-Lichoń.

Przypominamy, że Powiat Myślenicki znajduje się w czerwonej strefie COVID-19. Wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami dotyczącymi nie tylko poruszania się w przestrzeni publicznej, ale także korzystania z obiektów ogólnodostępnej użyteczności.

- Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych. Również przez takie zachowanie możemy pokazać swój patriotyzm, będąc odpowiedzialnym za rodaków i Ojczyznę. Zachowajmy spokój i ściśle stosujmy się do rozszerzonej zasady DDMA - dezynfekcja, dystans, maseczki, aplikacja Stop Covid – apeluje burmistrz Jarosław Szlachetka. - Chrońmy naszych seniorów. Eksperci zalecają maksymalne ograniczenie kontaktu osób nieaktywnych zawodowo powyżej 70 roku życia. Dlatego jeśli możemy, zróbmy zakupy znajomym seniorom. Przeprowadźmy rozmowę z bliskimi, aby wiedzieli do kogo mogą się zwrócić o pomoc w sytuacjach, gdy nie możemy wesprzeć ich sami. Częściej kontaktujmy się z seniorami przez telefon lub komputer, aby nie czuli się samotni w czasie, gdy nie mogą wyjść z domu. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie kluczowa jest solidarność społeczna i międzypokoleniowa – dodaje burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Kontakt w sprawie wolontariatu z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Myślenicach po numerem telefonu 574 555 377. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 19:00.