Pokaż
menu
boczne
LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

poniedziałek, 02 grudnia 2019

„Stop Hejt” w Muzeum Niepodległości

Od 29 listopada odwiedzający myślenickie Muzeum Niepodległości mogą oglądać wyjątkową wystawę zdjęć 31 edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego, której tematem przewodnim jest „Stop Hejt”.

 Otwarcia wystawy pokonkursowej i wręczenia nagród laureatom w obecności dyrektorów szkół i młodzieży dokonali: Renata Marzec Naczelnik Wydziału Edukacji, Paweł Boćko i Marek Gubała z Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto, oraz Tomasz Burkat, Komendant Straży Miejskiej. Honorowy Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Jarosław Szlachetka, który był również jednym z jurorów. Pomysł na konkurs fotograficzny i wystawę obejmującą tematykę powszechnego hejtu i mowy nienawiści ściśle był związany z realizacją gminnego programu „Dajmy Młodym Siłę”. Do tej pory w ramach niego przedstawiono wiele ciekawych pomysłów na działania w różnych dziedzinach, aby mobilizująco wpłynąć na ludzi młodych i pobudzić społeczeństwo do sprzeciwienia się mowie nienawiści.

Wspólnie z naszymi partnerami zakreślając ramy tematyczne programu wychodziliśmy z przekonania, że drogą do odnowienia więzi społecznych oraz przygotowania do twórczego i czynnego uczestnictwa w życiu zbiorowym naszej młodzieży jest edukacja i wrażliwość widziana z szerszej, społeczno-kulturowej perspektywie. Wszyscy mieliśmy obawy jak obiektywy aparatów fotograficznych, których nie ogranicza czas ani miejsce przedstawią różne oblicze hejtu. Wernisaż i zdjęcia które zawisły na ścianach Muzeum Niepodległości są żywym dowodem, na to, że był strzał w dziesiątkę, zdjęcia są przepiękne – przekonywał Tomasz Burkat, dziękując zrzeszonym członkom mgFoto, laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu.

Kierownik straży miejskiej dr Andrzej Kobiałka przypomniał, że wspólnie z ambasadorami programu „Dajmy Młodym Siłę”, którym była m.in. prezes grupy mgFoto Grażyna Gubała udało się do tej pory: nagrać i emitować spot filmowy, przeprowadzić debatę społeczną, zorganizować warsztaty profilaktyczne dla młodzieży, przeprowadzić z udziałem funkcjonariuszy straży miejskiej wiele prelekcji dla dzieci szkolnej oraz zorganizować dla kadry nauczycielskiej szkolenie. Nie zabrakło również rywalizacji tematycznej między szkołami na organizowanym konkursie teatralnym.

Obecnie na terenie wszystkich naszych placówek oświatowych, w szkołach i przedszkolach prowadzone są badania ankietowe, które podsumują i wyznaczą kolejne kierunki programu „Dajmy Młodym Siłę” .Tym razem przyjdzie nam się zmierzyć z cyberprzemocą – informuje dr Andrzej Kobiałka.

Jak podkreślał prowadzący otwarcie wystawy Pan Paweł Boćko członek mgFoto jurorzy tego konkursu nie mieli łatwego orzecha do zgryzienia.

W regulaminie podział na kategorie przewidywał wyłącznie zasięg na lokalny i ogólnoświatowy. Jurorzy nie znali wieku autorów zdjęć, cierpliwie czekaliśmy na ich dostarczenie w wersji elektronicznej. Otrzymaliśmy 160  zdjęć w tym wiele z nich pochodziło z krajów takich jak Indie, Włochy, Turcja, Słowacja – informuje Marek Gubała.  

Ostatecznie nagrodzonymi laureatami konkursu zostali : I miejsce Karolina Zubek II miejsce Paweł Kurek III miejsce Paulina Sala (wyniki).

Zasłużone podziękowania w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice dla członków Stowarzyszenia mgFoto oraz Pana Adama Bokwy – fundatora wystawy (https://bokwa.pl)  wręczyła Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Renata Marzec.

Dzięki Państwa zaangażowaniu nasza społeczność, przez najbliżej tygodnie ma okazję oglądać i podziwiać wysokiej jakości zaplecze technologiczne, najwyższej jakości druki fotografii. Życzę Państwu wielu sukcesów i satysfakcji z tworzenia tak pięknych dzieł. Wszystkich zaś bardzo serdecznie zapraszamy na oglądanie prezentującej 20 najlepszych fotografii 31 edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego mgFoto 2019 z tematem przewodnim „Stop Hejt” – podkreślił burmistrz Jarosław Szlachetka.

Była to już 31 edycja konkursów mgFoto ale po raz pierwszy zastosowaliśmy podział na 2 kategorie, regionalną i ogólnoświatową, wszystko po to by jeszcze bardziej zmobilizować zwłaszcza młodzież z naszego regionu do zaangażowania się w tej akcji. Na wyniki czekaliśmy wyjątkowo długo, widać że jurorzy podeszli do tego tematu bardzo poważnie, a było wśród nich kilku fotografów Dużego formatu, w tym jeden z zagranicy.