LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

piątek, 22 kwietnia 2022

"Dzień Ziemi" - czyli Miasto i Gmina Myślenice ekologicznie

Działania ekologiczne to wszystkie czynności, które w pewien sposób przyczyniają się do poprawy jakości środowiska naturalnego, nawet jeśli z pozoru wydają się mało znaczące lub wręcz nieistotne. Każdy z nas może wdrożyć do swojego codziennego życia choćby niektóre z nich o czym doskonale wiedzą laureaci konkursu pod nazwą „Żyję ekologicznie” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Droginia dla Pokoleń wraz z Prezes stowarzyszenia Justyną Czarniak - mocno zaangażowaną w lokalną kulturę i społeczność pedagog. Działania w ramach konkursu poprzedzały obchodzony dzisiaj „Dzień Ziemi”, którego główne założenia Gmina Myślenice podtrzymuje nie tylko w owe święto, ale przede wszystkim przez cały rok kalendarzowy

Uczniowie wykazali się pomysłowością i różnorodnością prac. Do rywalizacji wpłynęły 93 zgłoszenia. Zadaniem konkursowym było wykonanie zdjęcia, które ukazuje uczestnika konkursu w sytuacji lub czynności, która wskazuje na to, że żyje ekologicznie lub zachowuje się tak, aby przyczyniać się do dbania o środowisko i naszą planetę. Komisja doceniła zaangażowanie uczestników, pomysłowość, walory estetyczne oraz przekaz, który został zobrazowany na zdjęciu. W ramach kampanii „Czyste Miasto” nagrody ufundował burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz Wodociągi Miasta Krakowa.

To tylko niewielki procent działań podejmowanych na terenie miasta i gminy. Tylko od początku 2022 roku pracownicy Wydziału Mienia UMiG w ramach robót interwencyjnych zebrali prawie 12 ton śmieci porzuconych najczęściej w skwerach zielonych i przydrożnych rowach. Nadal częstym zjawiskiem są też tzw. dzikie wysypiska w obrębie Chełmu czy Drogini sukcesywnie usuwane przez pracowników gospodarczych każdego dnia. Planowane są również kolejne akcje wysadzania drzew i kwiatów w miarę poprawy warunków pogodowych.

Warto również wiedzieć, że znacznej poprawie uległa jakość powietrza, a to niewątpliwie za sprawą dwóch programów z naborem wniosków udzielenie dotacji z budżetu Gminy Myślenice na wymianę starych pieców na nowe proekologiczne wykorzystujące paliwo gazowe, spalające biomasę lub pompę ciepła. Stan powietrza możemy na bieżąco monitorować za pomocą czujników umieszczonych w centrum miasta, do których wgląd ma każdy odwiedzający stronie myslenice.pl . Aktualnie jeszcze trwają nabory do drugiej edycji do poniedziałku włącznie.

Na terenie Gminy Myślenice funkcjonują również kontrole palenisk, które wykonuje umundurowana Straż Miejska. Dodatkowo zespół ekodoradców organizuje eko-spotkania na temat programu „Czyste Powietrze” po wcześniejszy m ustaleniu z Sołtysami bądź Radnymi Miejskimi. Spotkania te cieszą się dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że inspektorzy służą pomocą w ramach poprawnego składania i wypełniania wniosków. Co więcej aktywne media społecznościowe informują możliwie często o ważnych komunikatach takich jak: deklaracje dotyczące źródeł ciepła czy nabory wniosków do nowych programów, jak choćby „Mój Prąd 4.0”

Doskonale wiemy, jak całkowicie niezbędne są media w postaci energii elektrycznej, gazu, czy bieżącej wody. Ten ostatni element nadzorowany jest przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji. W ostatnim czasie Gmina Myślenice podjęła się ścisłej modernizacji sieci Wod-Kan przede wszystkim na terenie Głogoczowa i Trzemeśni. Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka wykazuje się dużą skutecznością w pozyskiwaniu rządowych środków. Z kolejnej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych miejski budżet zasiliło 5 milionów złotych, które zastało przeznaczone na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Myślenice głównie we wspomnianych wcześniej miejscowościach. Co więcej MZWiK, a raczej jego strona internetowa pozwala na monitorowanie jakości wody bieżącej dla mieszkańców, a dla młodszych obywateli miasta zarząd często organizuje konkursy promujące działania ekologiczne. 

Jeśli o najmłodszych mowa to właśnie w tym roku Gmina Myślenice zakończyła proces wyposażania lokalnych szkół i przedszkoli w zaawansowane oczyszczacze powietrza, które mają zapewnić najwyższą jakość powietrza na salach lekcyjno-edukacyjnych. W sumie wydano na ten cel prawie 84 tys zł. Najwięcej, bo 32 oczyszczaczy zakupiono i przekazano przedszkolom na początku 2020 roku. Rok później dokupiono kolejnych 27 urządzeń, a w tym roku następne 9. Te ostatnie trafiły do przedszkoli nr 1, 6 i 8 w Myślenicach, przedszkoli w Bęczarce oraz oddziałów przedszkolnych przy SP w Zasani, SP w Krzyszkowicach i w SP nr 4 w Myślenicach. Na odbiór doczekały się w tym roku Przedszkole Samorządowe nr 4 w Myślenicach oraz Szkoła Podstawowa w Jarowrniku. 

Warto więc zwrócić uwagę na powyższe działania w naszym codziennym funkcjonowaniu, ponieważ każdy, najprostszy gest w kierunku poprawy jakości lokalnego środowiska jest naszej Ziemi potrzebny. Niektórych może też dodatkowo przekonać fakt, że wiele z inicjatyw podejmowanych przez Gminę Myślenice nie tylko pozytywnie wpływa na środowisko, powietrze jakim oddychamy, ale również na otaczającą nas przyrodę. Wspólnie zadbajmy o naszą Ziemię!