LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

"Pozdrowienia z Myślenic - Myślenice 100 lat temu"

Wystawa, wykłady o historii Myślenic i wydanie albumu z pocztówkami z kolekcji Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Urząd Miasta i Gminy Myślenice zaprasza do uczestnictwa w projekcie „Pozdrowienia z Myślenic”.

Oglądając stare pocztówki przedstawiające międzywojenne Myślenice, możemy na nich dostrzec charakterystyczny napis „Pozdrowienie z Myślenic”. Cel pisania i wysyłania widokówek nie zmienił się od lat – chcemy zamknąć w nich odrobinę szczęścia i posłać je swoim najbliższym. „Pozdrowienia z Myślenic” to również tytuł naszego projektu, w którym chcemy pokazać, jak wyglądały Myślenice sprzed umownych stu lat, czyli w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Zaczniemy wystawą plenerową. Na niej będzie można obejrzeć wybrane pocztówki z kolekcji Muzeum Niepodległości w Myślenicach zestawione ze zdjęciami współczesnych Myślenic, dzięki czemu zwiedzający zobaczy, jak przestrzeń naszego miasta zmieniła się na przestrzeni wieku. Otwarcie prezentowanej na płycie rynku wystawy nastąpi 22 października o godzinie 16.30. Będzie można ją oglądać do 22 listopada 2021 roku. Zdjęcia współczesnych Myślenic wykonał znany myślenicki artysta-fotograf pan Mieczysław Nowak, a wystawę opracowali dr Łukasz Malinowski i Agnieszka Turska.

Pozdrowienia z Myślenic” to także cykl wykładów poświęconych historii naszego miasta. Już 22 października o godzinie 17.00 w myślenickim muzeum odbędzie się projekcja archiwalnego filmu „Niedziela w Myślenicach”, a zaraz po niej wykład doktora Konrada Meusa, który na co dzień pracuje na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i zajmuje się historią małopolskich miast. Tytuł prelekcji to: „Czas rozwoju – czas strategii. Myślenice w okresie panowania Habsburgów (1772 – 1914)”.

Finałem projektu będzie listopadowa premiera albumu „Pozdrowienia z Myślenic. Myślenice na międzywojennych pocztówkach”, pod redakcją dra Łukasza Malinowskiego. Książka zaprezentuje przede wszystkim pocztówki z archiwum Muzeum Niepodległości w Myślenicach, uzupełnione o wybrane pozycje z prywatnej kolekcji pana Bogdana Kowalcze. Jak czytamy w przedmowie Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice pana Jarosława Szlachetki, napisanej specjalnie na potrzeby albumu: „Aby ocalić od zapomnienia pamięć o Myślenicach oraz z uwagi na aspekt edukacyjny kolejnych pokoleń, zrodził się pomysł na wydanie albumu z pocztówkami z okresu międzywojennego, które przedstawiają nasze miasto sprzed stu lat. Dla wielu z Państwa będzie to refleksyjna podróż w czasie, dla innych lekcja historii. Wszystkich nas łączy jednak silna więź z Myślenicami – ukochanym domem, z którego jesteśmy dumni.”