LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

środa, 21 września 2022

Harcerze zainaugurowali rok ZHP Chorągwi Krakowskiej w Myślenicach

Harcerze z małopolski w ubiegły weekend pokazali dobitnie, że jeśli gdzieś się ich zaprasza to lipy być nie może. Podobny przykład dali także organizatorzy Inauguracji Roku Harcerskiego 2022/23 w Myślenicach, które w tym roku odbyło się właśnie pod takim hasłem - „Nie ma lipy”.

Głównym sponsorem i współorganizatorem wydarzenia było Miasto i Gmina Myślenice pod patronatem burmistrza Jarosława Szlachetki.

W dniach 16-18.09.2022 roku na terenie miasta i gminy Myślenice oraz miasta Dobczyce zgromadziło się półtorej tysiąca harcerzy z całego województwa aby wspólnie świętować rozpoczęcie nowego roku harcerskich przygód. Wydarzenie to jest cyklicznie organizowane raz do roku na terenie ZHP Chorągwi Krakowskiej, ale po raz pierwszy w jego historii odbyło się w miejscu nazywanym przez mieszkańców „bramą gór” - w Myślenicach. Ogromny projekt, którego przygotowanie trwało niemalże okrągły rok przyciągnął uwagę nie tylko harcerskiego środowiska, ale także władz, służb oraz wolontariuszy z terenu na którym gościła harcerska brać. Dzięki wspólnemu staraniu kadry Hufca Myślenice oraz wyżej wymienionych podmiotów, udało się zorganizować wydarzenie, które niewątpliwie przyjmie miano historycznego dla mieszkańców okolicznych terenów.

Przez cały weekend uczestnicy wydarzenia brali udział w najróżniejszych grach terenowych, warsztatach przygotowanych przez lokalne stowarzyszenia oraz ludzi z pasją, w spotkaniach z ciekawymi postaciami, w pełnieniu służby na rzecz lokalnej społeczności, a także w pozostałych aktywnościach skierowanych do młodszych i starszych. Harcerze mieli okazję nie tylko obcować z pięknem Myślenic i ich okolic, ale także poznać historię miasta, poczuć na własnej skórze gościnność myśleniczan i pozyskać dziesiątki nowych znajomości, które zapewne w wielu przypadkach pozostaną z nimi na długie lata. Poza atrakcjami przygotowanymi dla harcerzy, w sobotę odbyła się również gra miejska dla mieszkańców miasta – mogli oni podążać śladem drewnianych podobizn lipek i wykonywać zadania dostępne po zeskanowaniu swoim telefonem specjalnego kodu. Po zakończeniu gier – zarówno dla harcerzy jak i dla pozostałych uczestników, wieczorem o godzinie 19:00, odbył się inauguracyjny koncert zespołu „Muzyka końca lata”, który rozbawił zebrane towarzystwo do tego stopnia, że publiczność z wielkim trudem wypuściła artystów ze sceny. Podczas wieczornego wydarzenia uczestnicy poznali spójną wersję legendy o powstaniu Myślenic, a na pamiątkę tego wydarzenia burmistrz miasta Jarosław Szlachetka wraz z komendantem ZHP Chorągwi Krakowskiej harcmistrzem Mariuszem Siudkiem, wspólnie zasadzili w donicy dąb, który mamy nadzieję pozostanie na myślenickiej ziemi przez następne dziesięciolecia i będzie przypominał mieszkańcom o niepisanych zaślubinach małopolskich harcerzy z miastem. Podobną rolę będzie pełnił także inauguracyjny mural znajdujący się pod wiaduktem na ulicy Kazimierza Wielkiego, przedstawiający kolorową lipę i napis głoszący czego mural dotyczy.

Nie sposób podsumować imprezy inaczej jak tysiącami uśmiechów, braw, okrzyków radości oraz łez wzruszenia, które obserwować można było przez cały czas trwania obchodów inauguracji nowego roku harcerskiego, a w szczególności podczas apelu inauguracyjnego mającego miejsce w niedzielę na myślenickim rynku. Cała harcerska brać wraz z zaproszonymi gośćmi takimi jak burmistrz Myślenic oraz pozostali samorządowcy wspólnie spotkali się podczas uroczystego wydarzenia aby podsumować całość imprezy, nagrodzić zwycięzców i przekazać organizatorom zasłużone gratulacje. Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa bez ogromnego wsparcia jakiego udzielił główny sponsor, czyli miasto i gmina Myślenice, a także Urząd Marszałkowski, starostwo powiatowe w Myślenicach, miasto i gmina Dobczyce oraz pozostali partnerzy.

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są w social mediach ZHP Chorągwi Krakowskiej oraz Hufca Myślenice. Szukajcie nas na facebooku oraz instagramie - Chorągiew Krakowska ZHP im. Tadeusza Kościuszki

pwd. Bartłomiej Bierówka, rzecznik prasowy inauguracji „Nie ma lipy”