LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

wtorek, 01 czerwca 2021

Radni dyskutowali nad zmianami w budżecie i o opracowaniu strategii

Zmiany w budżecie, dotacje dla Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ustalenie szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu Strategii Rozwoju Gminy Myślenice na lata 20022-2032, łącznie z trybem konsultacji społecznych – to jedne z kluczowych decyzji jakie podjęli radni na Sesji Rady Miejskiej w Myślenicach 31 maja 2021 r.

- Dzięki akceptacji Rady Miejskiej dla mojej autopoprawki dotyczącej zmian w miejskim budżecie będziemy mogli zainwestować środki pozyskane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich w poprawę warunków turystyczno-rekreacyjnych na Zarabiu, ale też dokończenie wyczekiwanego projektu z Budżetu Obywatelskiego na Górnym Przedmieściu. Cieszę się również, że zabezpieczyliśmy dodatkowe fundusze na Myślenicki Program Wymiany Pieców, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy, którzy złożyli wnioski będą mogli otrzymać dofinansowanie – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Zmiany w uchwale budżetowej Gminy Myślenice na rok 2021

W ramach autopoprawki burmistrza Miasta i Gminy Jarosława Szlachetki zabezpieczono dodatkowe środki na Myślenicki Program Wymiany Pieców, dzięki którym wszyscy mieszkańcy, którzy złożyli wnioski będą mogli liczyć na wsparcie finansowe na wymianę źródła ogrzewania na ekologiczne.

Mieszkańcy, którzy wzięli udział w naborze do programu wymiany pieców mogą już podpisywać umowy na dofinansowanie w Wydziale Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych. Łącznie zgłoszono 336 wniosków, a beneficjenci programu mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca nawet do 8 tysięcy złotych.

Kolejną zmianą w budżecie uchwaloną przez Radę Miejską jest zabezpieczenie środków w kwocie 220 tysięcy złotych na wykonanie remontu budynku socjalnego w Trzemeśni. Konieczność tej inwestycji wskazał Inspektor Nadzoru Budowlanego. Wydział Inwestycji UMiG zawnioskował również o środki na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przyszkolnego wielofunkcyjnego boiska sportowego oraz placu sportowo-rekreacyjnego w ramach zadania inwestycyjnego pod nazwą „Małopolska infrastruktura rekreacyjno-sportowa w Głogoczowie”. Na ten cel zabezpieczono środki w kwocie 25 685 zł.

Środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozwolą natomiast na dokończenie Lokalnego Centrum Integracji i Odpoczynku na Górnym Przedmieściu w Myślenicach. Jest to zadanie z pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Myślenice, jednak jak dotąd nie udało się wyłonić wykonawcy w procedurze przetargowej w zakładanych środkach finansowych, stąd realizację tego projektu częściowo pokryje rządowe dofinansowanie w kwocie 450 tysięcy złotych. Ponadto na realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą „Przebudowa Skateparku i budowa Pumptracka w Myślenicach” zabezpieczono środki w kwocie 100 tysięcy złotych, również z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich.

Dotacje dla strażaków ochotników

Ochotnicza Straż Pożarna w Drogini wnioskowała o udzielenie dotacji z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu i montażu monitoringu wizyjnego, który zwiększy bezpieczeństwo jednostki poprzez zabezpieczenie przed próbą kradzieży posiadanego przez jednostkę specjalistycznego sprzętu ratowniczego. Rada Miejska przyznała na ten cel środki w kwocie 4,5 tysiąca złotych dla OSP Droginia.

Radni przekazali również 40 tysięcy złotych na doposażenie i utrzymanie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Myślenicach. Środki pochodzą z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Nowa strategia z harmonogramem i planem konsultacji

Wraz z końcem 2020 roku upłynął okres obowiązywania Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Myślenice na lata 2016 - 2020 roku. Sposób opracowania nowej strategii rozwoju gminy unormowany w ustawie z 15 lipca 2020 r., dlatego też podjęte prace nad opracowaniem dokumentów strategicznych Gminy Myślenice na lata 2022-2032 we współpracy z krakowskim Instytutem Ekonomiki Przestrzeni są przygotowywane w oparciu o nową ustawę.

Uchwała Rady Miejskiej w Myślenicach określa sposób informowania mieszkańców o konsultacjach dotyczących opracowania Strategii Rozwoju Gminy Myślenice na lata 2022-2032, a także harmonogram prowadzonych prac.

W trzecim kwartale bieżącego roku zostaną opracowane założenia do strategii oraz siatka celów strategicznych i operacyjnych. Czwarty kwartał to opracowanie modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy wraz z ustaleniami i rekomendacjami w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej w gminie wraz z weryfikacją zaproponowanych celów we wszystkich badanych płaszczyznach.

Na początku 2022 roku odbędą się konsultacje społeczne opracowanego projektu strategii, następnie przeprowadzona zostanie ewaluacja, by w drugim kwartale przyszłego roku uchwalić Strategię Rozwoju Gminy Myślenice na lata 2022-2032.