LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

piątek, 31 marca 2023

Z troski o małopolskie zabytki – 50 tys. zł na remont Kapliczki w Jasienicy

Kapliczka kubaturowa pw. św. Anny w Jasienicy doczeka się trzeciego etapu remontu, a Gmina Myślenice na renowację zabytku pozyskała 50 tysięcy złotych z programu „Ochrona zabytków Małopolski 2023”. Uroczyste wręczenie czeków odbyło się w Operze Krakowskiej.

Gminę Myślenice w imieniu burmistrza Jarosława Szlachetki reprezentował naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej Wojciech Spyrka, który odebrał symboliczny czek z rąk marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, wicemarszałka Łukasza Smółki, a także odpowiedzialnej za małopolską kulturę Iwony Gibas z zarządu województwa. W uroczystości wzięli udział również radni województwa małopolskiego: Rafał Kosowski, Rafał Stuglik, Andrzej Wójcik, Piotr Dziurdzia, Anna Mikosz oraz Stanisław Bisztyga, a także poseł na Sejm RP Elżbieta Duda.

- Odpowiedzialność i troska o obiekty zabytkowe to nasza odpowiedzialność jako mieszkańców tej społeczności. Cieszę się, że pozyskaliśmy środki na kolejny etap remontu kapiliczki w Jasienicy, za co dziękuję radnym województwa Robertowi Bylicy i Stanisławowi Bisztydze, którzy reprezentują naszą gminę w sejmiku Województwa Małopolskiego - mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Przydrożna murowana kapliczka kubaturowa p.w. św. Anny w Jasienicy została wzniesiona w II połowie XIX wieku, a następnie powiększona w okresie II wojny światowej. Budowa jest związana z folwarkiem, którego relikty zachowały się w pobliżu przysiółka Kaniówka. Kapliczka posiada dwuspadowy dach o wspólnej kalenicy, którego połacie ujmują po bokach wieżyczkę. W szczycie posiada sygnaturkę ażurową zwieńczoną cebulastym hełmem. We wnętrzu z drewnianym sklepieniem znajduje się ołtarz oraz malowany na płótnie techniką olejną obraz świętej Anny Samotrzeciej i kamienna rzeźba polichromowana przedstawiająca upadek Chrystusa pod krzyżem. W dotychczasowych dwóch etapach remontu wykonano renowację dachu, elewacji, stolarki drzwiowej i okiennej.  

- W ewidencji zabytków w Małopolsce mamy zapisanych około 45 tysięcy obiektów, w tym 5 tys. obiektów nieruchomych. Ciągła praca przed nami. Trzeba podkreślić ogromne zaangażowanie wszystkich państwa. Dzięki tej współpracy, zaangażowaniu i troski o nasze zabytki, wciąż możemy je odnawiać. Dziękuję pani marszałek Iwonie Gibas, która po matczynemu troszczy się o cały obszar ochrony kultury i dziedzictwa narodowego, ale także turystyki - mówił marszałek województwa Witold Kozłowski.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego / malopolska.pl