LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

poniedziałek, 28 lutego 2022

Zebrań strażackich ciąg dalszy - Osieczany, Droginia i Dolne Przedmieście

Miniony weekend to kolejne podsumowania dotychczasowych działań Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Myślenice oraz założenia na kolejne miesiące. Spotkania sprawozdawcze to ważny element strategii działań naszych jednostek, tym bardziej biorąc pod uwagę obecną sytuację konfliktu na Ukrainie. Straże również mobilizują siły i środki w ramach udzielenia pomocy obywatelom Ukrainy w ramach zbiórek najbardziej potrzebnych rzeczy. 

Spotkania rozpoczęły się wizytą zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Mateusza Sudra w OSP Osieczany, któremu przewodniczył druh Tomasz Wójtowicz. Jednostka brała udział w 13 akcjach ratowniczych, dwukrotnie podejmując zgłoszenie dotyczące pożaru oraz 11 razy pomagała mieszkańcom Miasta i Gminy Myślenice w likwidacji miejscowych zagrożeń. W minionym roku jednostka pozyskała również komplet specjalnego ubrania ratowniczego wraz z dwoma parami pożarniczych rękawic i hełmów. Strażacy z Osieczan w poprzednim roku zakładali również utworzenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, co udało się zrealizować pomyślnie, bo młodsi druhowie z tych drużyn wzięli już udział w pierwszych zawodach sportowo-pożarniczych. 

Z kolei tuż po spotkaniu w Osieczanach nie słabły dyskusje na Dolnym Przedmieściu, gdzie jednostka może pochwalić się znacznymi osiągami w kontekście nie tylko przeprowadzanych corocznie zawodów ratowniczo-pożarniczych, ale i zakupionego z pomocą gminy wozu ratowniczo-gaśniczego. W spotkaniu udział wziął burmistrz Jarosław Szlachetka, a posiedzeniu przewodniczył druh Edward Łapa. Zakup niezwykle potrzebnego specjalistycznego samochodu marki Renault był możliwy dzięki dotacji w kwocie 244 940.00 zł przekazanej przez Gminę Myślenice oraz dofinansowania pochodzącego z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji KSRG, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Województwa Małopolskiego oraz Fundacji Lotos. Dodatkowo jednostka może pochwalić się tytułem zwycięzcy w ubiegłorocznych zawodach ratowniczo-pożarniczych, oraz sprawnie działającą drużyną MDP. 

Wraz z nadejściem wieczoru, zabłysnęły światła na OSP Droginia gdzie nie zabrakło przyjaznej atmosfery i powodów do dumy, gdyż strażacy wyróżnili znaczną ilość ambitnych druhów wśród młodzieży strażackiej. Spotkaniu przewodniczył druh Krzysztof Batko, wieloletni członek straży, mieszkaniec pamiętający tradycje OSP ulokowanej jeszcze na starodrożu dawnej Drogini, a obecnych terenach zbiornika zalewu dobczyckiego. W straży znakomicie i od wielu lat działa również orkiestra biorąca udział w licznych wydarzeniach kulturalno-społecznych. OSP Droginia brała udział w ponad 30 akcjach ratowniczych czterokrotnie walcząc z żywiołem ognia, gdzie można mówić rónież o 25 przypadkach ratowania życia i zdrowia w kontekście likwidacji miejscowych zagrożeń. 

Pomimo zakupu kompletu specjalnego ubrania w tym 6 sztuk kamer oraz drobnego sprzętu ratowniczo-gaśniczego, jednostka postawiła przede wszystkim na odnowę pomieszczeń socjalnych oraz garaży, gdzie zdeponowany jest sprzęt i wozy. W budynku pojawiło się oświetlenie energooszczędne oraz monitoring. Nie pominięto również terenu wokół strażnicy, gdyż wyczyszczono i pomalowano maszt otrzymany z UMiG Myślenice, a na parkingu tuż przy północnej ścianie stanął paczkomat. Jak co roku w Drogni, zorganizowana została również znana dobrze mieszkańcom wigilia dla seniorów i osób samotnych przy współpracy z CUS Myślenice, natomiast tutejsza MDP może pochwalić się przygotowaniem jasełek oraz wyjazdem do rodziny pogorzelców, gdzie druhowie złożyli wizytę kolędniczą wspierając poszkodowanych. 

Niebawem kolejne spotkania sprawozdawcze, a każde kolejne dobitnie pokazuje jak ważne jest wspieranie i finansowanie Ochotniczych Straży Pożarnych, o czym przekonują przedstawiciele samorządu pojawiając się co tydzień wśród grona strażackiego.