LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Kultura

poniedziałek, 17 lipca 2023

Barwnie, muzycznie, tanecznie i koncertowo – Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem przyciągnęły tłumy!

Grupy folklowe z Meksyku, Panamy, Peru, USA, Kenii, Korei, Chorwacji, Estonii, Węgier i nasz polski Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka wystąpiły podczas Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Dziewiątą edycję festiwalu uświetniły koncerty gwiazd wieczoru zaproszone przez Gminę Myślenice, a na scenie w myślenickim Rynku zaprezentowali się Kapela Góralska Ciupaga, Brathanki i Zakopower. Przez te trzy dni myślenicki Rynek wręcz pękał w szwach, mieszkańcy i goście festiwalu tłumnie przybyli na występy zespołów!

W piątkowej ceremonii otwarcia Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem wzięli udział m.in. Ambasador Królestwa Tajlandii w Polsce Urasa Mongkolnavin, Ambasador Panamy w RP Javier Alcides Bonagas de Gracia, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka oraz radni województwa małopolskiego Robert Bylica, Stanisław Bisztyga i Rafał Kosowski, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Małopolskiego Monika Gubała, Poseł na sejm RP Władysław Kurowski, Poseł na Sejm RP Filip Kaczyński oraz burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka. Na finałowej części wydarzenia dodatkowo Myślenice gościły marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

- To kolorowe, roztańczone, rozśpiewane wydarzenie czyni  z Myślenic, z naszego ukochanego miasta stolicę światowego folkloru. W 9. edycji w sercu Myślenic gościmy artystów łącznie z 15 krajów z Afryki, obu Ameryk, Azji i Europy. To jedna z większych imprez kulturalnych w naszym regionie. Jej przygotowanie wymaga ogromu pracy, dlatego wszystkim osobom zaangażowanym w pracę Komitetu Organizacyjnego, wolontariuszom, naszym partnerom, którymi są Województwo Małopolskie oraz PKN Orlen bardzo serdecznie dziękuję. Nasz festiwal wyróżnia się nie tylko liczbą uczestników, ale także formą artystyczną pozwalającą wszystkim wspólnie prezentować się na scenie, ale także i poza nią. Raz jeszcze dziękuję artystom, którzy od początku festiwalu zachwycają tańcem i śpiewem mieszkańców Myślenic, Krakowa czy Michowa w czasie wydarzeń towarzyszących – mówił Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Program Małopolskich Spotkań z Folklorem w Myślenicach był bardzo napięty. Przez dziesięć dni odbyły się cykle warsztatów, występów w różnych miejscach, pokazów filmowych, koncertów, ale też wymiana doświadczeń i poznawanie ich kultur w konfrontacji z gośćmi zaproszonymi na festiwal z całego świata. Weekendowa część koncertowa w samym sercu Myślenic, na Rynku, przyciągnęła tłumy mieszkańców, a występy taneczno-muzyczne, to nie wszystko czego mogli zasmakować mieszkańcy.

W sobotnie przedpołudnie na terenie Małopolskiej Szkoły Gościnności na Zarabiu zorganizowano happening kulinarny pod nazwą „Kuchnie Świata”. Przyjezdni z różnych kontynentów zaserwowali swoje popisowe dania, korzystając z zaplecza gastronomicznego szkoły na myślenickim Zarabiu. To była ciekawa podróż kulinarna po całym świecie, która później barwnym korowodem, paradą ulicami miasta, przeniosła się na myślenicki Rynek, gdzie można było podziwiać taneczno-muzyczne popisy artystów.

- Bardzo się cieszę, że jesteśmy tutaj razem na myślenickim Rynku, że tak wielu z Was, tak wielu z Państwa, decyduje się na to, żeby poznać kulturę etniczną różnych części świata. To oznacza niezwykłą otwartość Małopolan, niezwykłą otwartość nas, jako Polaków na to, żeby nie tylko dzielić się swoją kulturą, ale tę kulturę przyjmować do siebie, pod swój dach. Jak mawiał jeden z moich przyjaciół, ważne jest to, żeby różnić się pięknie. I my pięknie się różnimy. W różnicach dostrzegamy piękno, które powoduje, że ten festiwal jest naprawdę wyjątkowy. Podkreślam to za każdym razem, kiedy mam okazją mówić o Międzynarodowych Małopolskich Spotkaniach z Folklorem, że jesteśmy jednym z trzystu festiwali na świecie, które posiadają jeden z najważniejszych certyfikatów uprawniających nas do tego, aby mówić, że jesteśmy w elicie, w czołówce. Że to w Małopolsce powstał, trwa i trwać będzie jeden z najważniejszych festiwali folkloru na świecie – powiedział Piotr Szewczyk, dyrektor i pomysłodawca Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem w Myślenicach.

Festiwal, który już na stałe wpisał się w kalendarz małopolskich imprez, zakończył się organizacyjnym sukcesem, a mieszkańcy ochoczo brali udział zarówno w koncertach, jak i imprezach towarzyszących. Jak na koniec wspomniał burmistrz Jarosław Szlachetka, za rok obchodzimy jubileusz, to będzie dziesiąta edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem – zatem do zobaczenia!

- Kilkanaście dni temu Myślenice były stolicą europejskiego muay thai i kickboxingu w czasie Igrzysk Europejskich Kraków - Małopolska 2023, a dziś są stolica europejskiego folkloru – mówił podczas zamknięcia imprezy marszałek Małopolski Witold Kozłowski. - To najlepszy sposób na promowanie Myślenic, Małopolski, ale i naszego kraju.