LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Ochrona powietrza - edukacja

środa, 03 lutego 2021

Czyste powietrze niedługo z dedykowanymi kredytami

Od wtorku 2 lutego 2021 r. rusza nabór wniosków dla banków, które chcą dołączyć do programu "Czyste Powietrze", a od połowy roku planowane jest udostępnienie pierwszych środków kredytowych dla Polaków - poinformował NFOŚiGW. Ma to być kolejne ułatwienie w sięganiu po wsparcie na wymianę tzw. kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych.

Zainteresowane banki – zarówno komercyjne, jak i zrzeszenia banków spółdzielczych – na złożenie aplikacji mają czas do 23 lutego. Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz poinformował, że zainteresowanie przystąpieniem do programu „Czyste Powietrze” zapowiedziały już banki komercyjne i spółdzielcze: Alior Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, BNP Paribas Bank Polska SA, Credit Agricole Bank Polska SA oraz Bank BPS wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi.

Tzw. ścieżka bankowa zakłada bezpośrednią współpracę banków z wojewódzkimi funduszami, które odgrywają kluczową rolę w ocenie wniosków, przyznawaniu i rozliczaniu dotacji. Będzie można w jednym „okienku”, za pośrednictwem banku, złożyć dokumenty o dotację do przedsięwzięcia zgodnego z programem oraz uzyskać kredyt na jego realizację. Przyznana dotacja pozwoli spłacić część kapitału zaciągniętego kredytu.

Przewidziano objęcie kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego, co pozwoli na zwiększenie zasięgu programu. Dzięki gwarancjom BGK dostępność kredytu będzie znacznie większa, ponieważ banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji, chociażby przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń - zapewnił NFŚiGW w komunikacie.

Włączenie banków do finansowania przedsięwzięć w ramach programu oznacza przede wszystkim zagęszczenie sieci placówek, w których wnioskodawcy uzyskają informację i pomoc w złożeniu wniosku o dotację.

Nabór banków do programu pozwoli na udostępnienie i przyznanie im limitu środków finansowych przeznaczonych do wypłaty dotacji z programu "Czyste Powietrze", który będzie realizowany do 2029 r. Łączny budżet programu to 103 mld zł. W pierwszym naborze 2021-2022 łączny limit, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotacje, wyniesie ok. 1,5 mld zł.

Efektywność programu "Czyste Powietrze" wymaga zwiększenia, co sygnalizował m.in. Polski Alarm Smogowy w grudniowym raporcie. Jak podał PAS, jeśli w gminach i miastach wymieniano kotły, to korzystano głównie z gminnych programów dotacyjnych, a nie z rządowego programu. Np. we Wrocławiu, korzystając z dotacji gminnych, wymieniono 1427 kotłów, natomiast w ramach programu "Czyste Powietrze" zaledwie 15. Zdaniem autorów raportu tak niska popularność tego programu świadczy o bardzo niskiej wiedzy o nim, choć niejednokrotnie oferowane jest wyższe wsparcie od programów gminnych.