LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Ochrona powietrza - edukacja

piątek, 18 września 2020

Ankieta w sprawie inwentaryzacji źródeł ciepła w Gminie Myślenice

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice zaprasza wszystkich mieszkańców do wypełnienia ankiety  dotyczącej sposobu ogrzewania budynku i rodzaju źródeł ciepła. Wypełnienie przez Państwa ankiety nie stanowi żadnej formy zobowiązania, a jej celem jest jedynie aktualizacja Bazy Inwentaryzacji Źródeł Ciepła w Gminie Myślenice. Dane o wykorzystywanych źródłach ciepła są konieczne, aby skuteczniej starać się dla Państwa o środki zewnętrzne w walce o czyste powietrze.

Prosimy również o bieżące wypełnianie ankiety przez właścicieli nowych budynków oddanych do użytkowania. Ankietę najprościej wypełnić on-line poprzez stronę: www.myslenice.pl zakładka „Dla Mieszkańca”, a następnie „Ochrona Środowiska”: https://myslenice.pl/dla-mieszkanca/bezpieczenstwo/ochrona-srodowiska/inwentaryzacja-zrodel-ciepla

Dziękujemy za wypełnienie ankiety!

Bez wspólnego wysiłku jakość powietrza się nie zmieni

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Najgorzej jest w Małopolsce i na Śląsku. Smog to jeden z najskuteczniejszych zabójców w naszym kraju. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza są piece i kotły na węgiel i drewno używane w domach oraz małych rodzinnych zakładach. Popularnie nazywane są “kopciuchami”, ponieważ wypuszczają do powietrza duże ilości dymu i zanieczyszczeń. Gryzący i toksyczny dym wydostaje się przez niskie kominy domów co sprawia, że trujemy głównie siebie i sąsiadów. To tak jakby ktoś podłączył sobie rurę wydechową samochodu z włączonym silnikiem do własnego domu…

Poniżej dla przypomnienia najważniejsze daty:

  • od 1 stycznia 2023 można eksploatować TYLKO kotły na paliwa stałe spełniające wymogi 3, 4 ,5 klasy i ekoprojektu (do tej daty należy wymienić kotły pozaklasowe)
  • od 1 stycznia 2023 można eksploatować TYLKO kominki ekoprojektu lub sprawności większej od 80% (do tej pory wszystkie inne należy wymienić lub doposażyć w odpylanie do poziomu ekoprojektu)
  • od 1 stycznia 2027 można eksploatować TYLKO   kotły na paliwa stałe spełniające wymogi 5 klasy (zainstalowane przez wejściem w życie uchwały) i ekoprojektu (do tej pory należy wymienić kotły 3 i 4 klasy)

 

Za niedostosowanie się do przepisów grozi mandat do 500 zł lub kara grzywny do 5000 zł. Rozsądniej jest skorzystać z dofinansowań oferowanych w ramach programu Czyste Powietrze. Wymieniając “kopciucha” można zyskać:

    • komfort – czyli więcej miejsca i czystszy dom, a także koniec ciągłych prac w kotłowni
    • czas – na przyjemności, dla siebie i dla rodziny, lub po prostu godzinę snu dłużej
    • lepsze relacje – sąsiedzi już nie będą narzakać, że dym z komina im przeszkadza, a co gorsza zatruwa zdrowie

Gmina Myślenice aktywnie przyłączyła się do walki o czyste powietrze i szeroko rozumianą ekologię. W zeszłym roku została podpisana umowa porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) dotycząca programu “Czyste Powietrze”. Do dyspozycji mieszkańców został oddelegowany urzędnik gminny:  
 
Wojciech Blak tel.: (12) 639 23 38, kom.: 693 832 221, e-mail: wojciech.blak@myslenice.pl

Gmina przystąpiła również do Projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”. W tym przypadku do dyspozycji mieszkańców dostępny jest Ekodoradca:

Dariusz Zborowski tel.: (12) 639 23 38, e-mail: dariusz.zborowski@myslenice.pl

Drodzy Państwo... “Bez wysiłku nas wszystkich jakość powietrza się nie polepszy”...