LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Wydarzenia

niedziela, 06 marca 2022

Myślenice Tropem Wilczym dla Jakuba Starzaka – zapisy na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Gmina Myślenice pod honorowym patronatem burmistrza Jarosława Szlachetki we współpracy z Nadleśnictwem Myślenice oraz TG Sokół Myślenice zaprasza na zapisy do piątej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Myślenice Tropem Wilczym! Bieg odbędzie się w niedzielę 6 marca w kompleksie leśnym Uklejna, start o godz. 10:00!

Zapisy są prowadzone na stronie www.tropemwilczym.myslenice.pl

Dystans główny: 10 kilometrów
Dystans honorowy: 1964 metry

Dla pierwszych 100 uczestników, którzy zapiszą się na bieg przewidziano pakiety startowe – medal, koszulka, dyplom. Udział w biegu jest darmowy, natomiast w zamian za start można przekazać do puszki cegiełkę na leczenie Jakuba Starzaka w ramach zbiórki charytatywnej Memoriału im. Stacha Cichonia.

Urząd Miasta i Gminy Myślenice przewiduje posiłek oraz napoje dla uczestników oraz nagrody i puchary dla najlepszych trzech biegaczy i biegaczek na głównym dystansie 10 kilometrów oraz statuetki dla trójki najlepszych uczestników biegu honorowego na 1963 metry.

Biuro zawodów będzie czynne 6 marca od godziny 8:00.

Historia biegu:

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych, w 2022 roku odbędzie się jubileuszowa dziesiąta edycja Biegów Tropem Wilczych w Polsce, natomiast w Myślenicach bieg zapoczątkowany w 2018 roku przez ówczesnego posła Jarosława Szlachetkę, kontynuowany przez Gminę Myślenice pod honorowym patronatem burmistrz odbędzie się po raz piąty!

6 marca 2022

W całej Polsce odbędą się Biegi Tropem Wilczym w ramach X edycji, a w również jubileuszowej piątej już myślenickiej edycji tego wydarzenia, zawodnicy zmierzą się na dwóch dystansach – honorowym na 1963 metry oraz głównym dystansie na 10 kilometrów. Obydwie trasy prowadzą po górskich terenach kompleksu leśnego Uklejna-Chełm.

Tradycyjny honorowy bieg na 1963 metry jest odwołaniem do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek).

Edukacja

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.