LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

piątek, 23 sierpnia 2024

82. rocznica eksterminacji Myślenickich Żydów

W dniu 22 sierpnia 2024 roku, na rynku w Myślenicach odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę eksterminacji społeczności żydowskiej w tym mieście. Było to wydarzenie o głębokim znaczeniu historycznym i emocjonalnym.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:00, a wzięli w nich udział mieszkańcy Myślenic, przedstawiciele władz lokalnych, organizacje społeczne oraz goście z innych miast. W trakcie ceremonii przemawiali m.in. zastępca burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Pan Mateusz Suder oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej, którzy przypomnieli o tragicznych wydarzeniach z sierpnia 1942 roku. Odczytano list Autorstwa Moniki Goldwasser, Ariel Cahn odśpiewał wzruszające psalmy. 

W trakcie uroczystości złożono wieniec i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową, która znajduje się na rynku. Miejsce to jest symbolicznym punktem, gdzie dawniej znajdowały się domy, zakłady pracy, sklepy i restauracje prowadzone przez Żydów, którzy stanowili integralną część społeczności Myślenic przed II wojną światową.

- Przemówienia były pełne wzruszeń i refleksji nad tragiczną przeszłością, ale także nad koniecznością pamiętania i edukowania przyszłych pokoleń o tych wydarzeniach, aby nigdy więcej się nie powtórzyły. Wspomniano również o pozytywnych relacjach i współpracy między różnymi grupami etnicznymi i religijnymi przed wojną – powiedział Mateusz Suder, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice. 

Na zakończenie uroczystości odbył się krótki koncert muzyki żydowskiej, który wprowadził uczestników w nastrój zadumy i refleksji. Całość wydarzenia była wyrazem szacunku i pamięci dla tych, którzy stracili życie w wyniku nienawiści i prześladowań. 

Ważny i potrzebny głos zabrała ponadto Lidia Qashou, myśleniczaninka, której mężem od 40 lat jest palestyńczyk. Zwróciła ona uwagę na trwający właśnie konflikt Palestyńsko-Izraelski. We wzruszającej wypowiedzi powiedziała, że "niezależnie, który tekst religijny czytamy, jakiego wyznania, jakiej wiary, to gdy podienimy w nim jedno słóow, to w hgruncie rzeczy mówimy to samo. Bowiem nasze religijne wartości sią takie same: kochaj bliźniego jak siebie samego". 

Uroczystości w Myślenicach były ważnym przypomnieniem o potrzebie pielęgnowania pamięci historycznej i dbania o to, aby tragedie przeszłości nie zostały zapomniane. 
Po części oficjalnej jej uczestnicy udali się na spotkanie autorskie i wystawę Agnieszki Cahn pn. "Alfabet Ognia, czyli 22 Midrasze", którą można obejrzeć w Filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach. 

Organizatorem obchodów bylo Stowarzyszenie Wspólnota Myślenice.