LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Najważniejsze wydarzenia

 

MYŚLENICKI FESTIWAL LATA

Święto miasta znane dawniej pod nazwą "Dni Myślenic", organizowane jest już od ponad 20 lat. Odbywa się cyklicznie co rok w okresie letnim. Jest to seria koncertów, happeningów, przedstawień i konkursów, w których uczestniczą nie tylko mieszkańcy miasta, ale również licznie w tym okresie przebywający w Myślenicach turyści. W tym czasie organizowane są liczne imprezy towarzyszące: wystawy, wernisaże, spotkanie poetyckie, odczyty, kino plenerowe itp.
Festiwal już na stałe zagościł na plaży trawiastej w rekreacyjnej części miasta, Zarabiu. Ich ukoronowaniem są wieczorne koncerty, na które zapraszane są największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej. W Myślenicach gościły już takie zespoły jak: Dżem, Perfect, Myslovitz, Lady Pank, IRA, Zakopower, Enej, Blue Cafe, Golec uOrkiestra, Budka Suflera, Kult, T-Love, Pectus, Bracia, Lemon, Afromental. Soliści: Maryla Rodowicz, Patrycja Markowska, Urszula, Robert Kasprzycki, Sylwia Grzeszczak, Ewa Farna. We wszystkie dni, po koncercie głównym odbywa się dyskoteka na świeżym powietrzu. Myślenicki Festiwal Lata to największa, cykliczna i bezpłatna impreza plenerowa w Małopolsce, która cieszy się nie słabnąca popularnością wsród mieszkanców gminy, jak rownież miejscowości ościennych.

   


MYŚLENICKI BIEG ULICZNY

Myślenicki Bieg Uliczny to cykliczna, wiosenna impreza biegowa, która już szósty rok z rzędu przyciągnęła do Myślenic biegaczy z Małopolski oraz sąsiednich województw. Zawodnicy mogli uczestniczyć w biegu na 10 km, który zaliczany jest do cyklu imprez pod nazwą Tour de Małopolska. Z roku na rok bieg ten gromadzi coraz większą rzeszę biegaczy. W 2019 r. pobity został rekord frekwencji. Swój udział w biegu zgłosiło 1050 osób! Pierwszy raz przekroczona została magiczna liczba tysiąca uczestników, co udaje się nielicznym biegom w Polsce. Rok rocznie zawody stoją na wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym. Myślenicki Bieg Uliczny to szansa na sprawdzenie formy po zimie nie tylko dla zawodowców, ale też amatorów.

W 2020 r. bieg odbył się w mocno zmienionej formule z uwagi na obostrzenia spowodowane pandemią koronowirusa. Zmianie uległ przede wszystkim termin, który został przeniesiony z marca na koniec września. Druga istotna zmiana to trasa, która została przeniesiona na odcinek ścieżki rowerowo-biegowej nad Rzeką Rabą od Mostu Piłsudskiego do Osieczan. 

    

GARMIN ULTRA RACE MYŚLENICE

W pierwszy weekend sierpnia na myślenickim Zarabiu startowała druga już edycja Garmin Ultra Race 2020, będąca jednocześnie pierwszym etapem cyklu biegów, które odbyły się również w Radkowie i Gdańsku. Zawody Garmin Ultra Race z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród ultra biegaczy z całej Polski. Zawodnicy startujący w Myślenicach mogą napawać się przepięknym krajobrazem Beskidów. Myślenice charakteryzują się urozmaiconą rzeźbą terenu. W otoczeniu znaleźć można tutaj góry, wzniesienia, pagórki jak i doliny. Brak tłumów i typowego dla niektórych górskich kurortów zgiełku stanowi niewątpliwie największy atut tych terenów. Docenią je ci, którzy szukają niezadeptanych i kameralnych szlaków. 

Górskie biegi ultra są ekstremalnym wyzwaniem. Zawodnicy pokochali je za ciekawe trasy, niepowtarzalną atmosferę wielkiego, biegowego święta oraz za organizację. Garmin Ultra Race w Myślenicach był ponownie pierwszym etapem zmagań. Biegacze zmierzyli się na jednym z trzech dystansów: 54 km, 27 km i 13 km. W dwudniowej imprezie wystartowało ponad 400 zawodników na trzech dystansach, a trasy w górskim terenie o dystansie 54 kilometrów, 27 kilometrów, czy nawet 13 kilometrów z pewnością są ekstremalnym wyzwaniem.

   

MARATON ROWEROWY CYKLOKARPATY

Maratony Rowerowe Cyklokarpaty to ogólnopolska impreza rowerowa dla amatorów, która odbywa się w południowo - wschodniej Polsce, a w Myślenicach odbyła się już po raz drugi. Trasy maratonu rowerowego prowadzą głównie terenami leśnymi Nadleśnictwa Myślenice i mają od 16 do blisko 50 kilometrów długości.

Uczestnicy rajdu mają do wyboru trzy dystanse oraz wyścig dla dzieci pn. Cyklokarpaty Kids Race. Rekreacyjny dystans Family wynosi ok. 16 km przy 639 m. przewyższeń, Hobby to 32,2 km i 1334 m. różnicy wzniesień, zaś Mega liczyć będzie 47,2 km i 1990 m. przewyższeń. To właśnie na tym, najdłuższym dystansie rozegrywała się rywalizacja w pierwszej tegorocznej edycji Pucharu Polski w maratonie MTB! 
Aby podkreślić familijną atmosfere imprezy, podczas każdej edycji wyścigu, na terenie Plaży Trawiastej w Myślenicach przygotowywana jest również trasa dla dzieci do 13 roku życia. Trasy zawodów dostosowane są do wieku Uczestników i w całości prowadzone są w zasięgu wzroku Rodziców. W zawodach można jechać na dowolnym rowerze – również biegowym i z dodatkowymi kołami. Każde dziecko obowiązkowo musi posiadać założony kask.

   

GRAND PRIX POLSKI PLAŻA OPEN

W 2020 r., po raz pierwszy Myślenice były jednym z miast gospodarzy cyklu Plaża Open obok Kołobrzegu, Cieszyna i Białegostoku. Rozgrywki stały na bardzo wysokim poziomie, a startowali w nich zarówno amatorzy jak i reprezentanci Polski.  

Turniej siatkówki plażowej kobiet oraz siatkówki plażowej mężczyzn w ramach Grand Prix Polski Plaża Open odbywał się na trzech boiskach umiejscowionych na myślenickim Zarabiu i pomimo pandemii miał charakter międzynarodowy. Zagrali w nim zawodnicy z Polski, Litwy, Włoch oraz Chorwacji. Oprócz siatkarek i siatkarzy występujących na co dzień w krajowych turniejach, wystąpiły także gwiazdy światowej siatkówki plażowej. Piotr Kantor, Mariusz Prudel, Bartosz Łosiak, Michał Bryl Maciej Rudol czy wśród kobiet Monika Brzostek oraz Katarzyna Koziołek. Gościliśmy również nowe talenty m.in.: Melanię Marcinkowską czy Wiktora Mielczarka. 

Grand Prix Polski Plaża Open to jeden z najbardzej prestiżowych turniejów siatkówki plażowej w Polsce, ale też duża promocja dla naszego miasta. Logotypy Myślenic gościły w Kołobrzegu, Cieszynie i Białymstoku zarówno na bandach okalających boiska do siatkówki, jak również ściankach i materiałach promocyjnych. Imprezę wspierało Ministerstwo Sportu, Polski Związek Piłki Siatkowej i PKN Orlen, co z pewnością stanowi o randze tego wydarzenia. Całą imprezę można było obejrzeć na żywo z mobilnej trybuny w Myślenicach, jak i transmisjach telewizyjnych w internecie, czy na TVP Sport. 

   


MIĘDZYNARODOWE MAŁOPOLSKIE SPOTKANIE Z FOLKLOREM

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to ciekawa propozycja z zakresu kultury ludowej. Festiwal odbywa się w okresie wakacji na terenie Województwa Małopolskiego i obejmuje swym zasięgiem wiele różnych miast, w tym Myślenice, gdzie usytułowana jest główna scena. Głównym jej celem jest promocja dziedzictwa kulturowego Małopolski oraz prezentacja wartości kultur etnicznych innych krajów świata, jak również aktywizacja i motywacja do rozwoju swojego programu, twórczości oraz działalności różnego rodzaju organizacji i grup o charkterze ludowym. Koncerty i inne występy odbywają się z wykorzystaniem miejscowych obiektów teatralnych, ośrodków kultury, amfiteatrów i scen plenerowych.
Spotkania z najlepszymi zespołami z całego świata, służą jako platforma wymiany doświadczeń w budowaniu jakości i sieci kontaktów między grupami uczestniczącymi w kolejnych edycjach festiwalu. Promocja różnorodności kulturowej jest, bowiem jednym z najistotniejszych elementów idei tego przedsięwzięcia. Odkrywanie i osobiste doświadczanie różnic, zwyczajów czy odmienności ma prowadzić do chęć poznania wartości własnego regionu.

   


MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Warsztaty organizowane są co roku w okresie wakacyjnym przez Towarzystwo Przyjaciół Francji "Ziemia Myślenicka", a nade wszystko przez jego założycieli - Alinę i Jana Funków. W imprezie oprócz polskich artystów uczestniczą goście z Francji, Ukrainy, Słowacji, Japonii, Niemiec, Rosji, Anglii, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Ukrainy, Meksyku, etc.
W ciągu dwóch tygodni warsztatowej pracy odbywają się zajęcia bodaj ze wszystkich technik plastycznych: pastele, malarstwo olejne, rzeźba, linoryt, fotografia, tkactwo, instalacje, ceramika, grafika i wiele, wiele innych. Podczas imprezy odbywają się również warsztaty muzyczne i teatralne.
Warsztaty to świetny sposób nie tylko na podniesienie swoich umiejętnościach artystycznych w wielu technikach, ale oryginalnego spędzeniach wakacji. Uczestnicy podkreślają wspaniałą atmosferę towarzyszącą imprezie, gościność Myśleniczam i twórczy klimat sprzyjający tworzeniu. Między uczestnikami nie widać żadnych różnic językowych, rasowych, a wszystkich łączy jedna pasja, pasja tworzenia. W warsztatach biorą również udział osoby niepełnosprawne. Ukoronowaniem imprezy jest wernisaż na jej zakończenie, na którym prezentowane są najlepsze prace nie tylko w Myślenicach, ale również w Libiążu i innych miejscowościach.