LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Inicjatywa Lokalna

czwartek, 28 lipca 2022

Egzotyczne podróże malarskie i taneczne, czyli Inicjatywa Lokalna w CAL Droginia

W lipcu w Centrum Aktywności Lokalnej w Drogini odbyły się zajęcia twórcze dla dzieci finansowane przez Gminę Myślenice w ramach programu Inicjatywa Lokalna - Myślenice 2022. Zajęcia były bardzo zróżnicowane i cieszyły się dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników projektu!

- Podczas każdego spotkania dzieci ćwiczyły wymowę, uczyły się tańca i wykonywały pracę plastyczną. Każde spotkanie miało swój temat, z którym wiązały się wyżej wspomniane aktywności oraz poczęstunek. Pierwsze zajęcia dotyczyły Afryki, podczas których poznaliśmy najciekawsze fakty dotyczące tego kraju, poznaliśmy afrykańskie przysmaki, a następnie zatańczyliśmy w takt gorących afrykańskich rytmów. Zwieńczeniem zajęć był malowany przez dzieci pejzaż, inspirowany Afryką – opowiada Justyna Czarniak - prezes Stowarzyszenia Droginia dla pokoleń, na co dzień nauczycielka przedszkola w SP w Porębie.

Kolejne zajęcia również miały swój temat przewodni, a uczestnicy zajęć współfinansowanych ze środków programu Inicjatywa Lokalna – Myślenice 2022 mogli zagłębić się w egzotyczne klimaty.

- Drugie spotkanie dotyczyło Indian, ich życia i kultury. Dzieci poznawały przysmaki, które wywodzą się z życia Indian, a następnie nauczyliśmy się tańca Dzikiego Zachodu i wykonaliśmy pracę plastyczną techniką collage inspirowaną Indianami. Kolejne zajęcia przeniosły nas na odległe Hawaje, gdzie wczuliśmy się w życie tamtejszej społeczności. Znów poznaliśmy zarówno taneczne klimaty w hawajskich rytmach, jak również wykonaliśmy wspólnie z dziećmi pejzaż oceanu malowany farbami akwarelowymi – dodaje Justyna Czarniak, inicjatorka projektu.

Czwarte spotkanie dotyczyło Polski oraz naszej lokalnej kultury i tradycji. Uczestnicy spotkania zaczerpnęli wiedzy na temat polskiej kuchni, regionalizmu – rozmawiano o krakowiakach i uczono się tańczyć polkę. Na koniec zajęć dzieci wykonały pejzaż polskiej łąki malowany farbami akrylowymi, a podczas poczęstunku nie zabrakło polskich jabłek, gruszek i ciasta drożdżowego.

- Dzięki tym zajęciom dzieci miały okazję poznać inne kultury, inne kraje i porównać je z tradycjami polskimi. Zajęcia odbyły się w lipcu, kiedy to w Myślenicach organizowano Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, co idealnie wkomponowało się w rozbudzanie dziecięcej ciekawości na temat innych narodowości – podsumowuje Justyna Czarniak.