LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Inicjatywa Lokalna

poniedziałek, 06 listopada 2023

Ożywiamy historię! Projekt edukacyjny w ramach realizacji inicjatywy lokalnej

„Kto lubi historię?” – to było pytanie, które Maja Ingarden, reprezentująca organizatora, Koło Myślenice Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zadawała dzieciom uczestniczącym w projekcie. Tylko pojedyncze osoby podnosiły nieśmiało ręce. A przecież historia powinna być jednym z ulubionych przedmiotów! Wędrówka przez stulecia, patrzenie na otaczający świat oczami ówczesnych uczestników różnych zdarzeń. Autorzy projektu postanowili zmienić podejście do historii przez zorganizowanie innowacyjnych zajęć dla różnych grup wiekowych.

Pierwsza część projektu to zajęcia z wykorzystaniem japońskiego teatrzyku kamishibai. Dzieci wybranych szkół podstawowych poznały historię 8-letniej Wandzi, która razem z rodziną została w czasie II wojny światowej zesłana na Sybir. Historia była otwarta, wymagała uzupełnienia losów dziewczynki przez przygotowanie prac plastycznych. W tej części uczestniczyli uczniowie pięciu klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Myślenicach oraz ZPO w Droginii. Druga część łączyła czasy historyczne z współczesnymi. „Konspiracja wczoraj i dziś” to dwudniowe szkolenie z komunikacji osobowej i bezosobowej, poprowadzone przez instruktora wojskowego. Uczestnicy, w większości osoby dorosłe, przekazywali tajne informacje miejscowym działaczom podziemia niepodległościowego. Jednym z miejsc, które w czasie zajęć odwiedzili konspiratorzy, był cmentarz na Stradomiu, gdzie pochowanych jest wielu żołnierzy Armii Krajowej, ale też żołnierze Września, czy ofiary niemieckiej okupacji. Była to też okazja do posprzątania grobów i zmówienia krótkiej modlitwy za dusze zmarłych.

Projekt od pierwszych zajęć spotkał się z pozytywnym, a w niektórych przypadkach entuzjastycznym odbiorem. „Proszę Pani, to były najlepsze zajęcia w moim życiu” – to była najpiękniejsza opinia jednej z uczestniczek spotkania z Wandzią. I motywacja do dalszych projektów ożywiających historię…

Projekt został sfinansowany w ramach Inicjatywy Lokalnej 2023 z funduszy Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.