LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Ochrona powietrza - edukacja

czwartek, 14 listopada 2024

Model płuc stoi na Rynku - Zobacz czym oddychasz! Zdrowe Powietrze = Zdrowe Dzieci!

Zanieczyszczenia powietrza są bardzo często niewidoczne i tym samym lekceważone. Kampania "Zobacz czym oddychasz!" ma na celu pokazanie tego co niewidoczne, zwrócić uwagę na problem jakości powietrza, którym oddychamy i poprzez zmianę świadomości społecznej doprowadzenie do zmiany: likwidacji starych nieefektywnych kotłów tzw. "kopciuchów" na paliwa stałe i wykonania termomodernizacji budynków, która wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania.

- To już szósta edycja kampanii informacyjno-edukacyjnej Polskiego Alarmu Smogowego pod wymownym tytułem „Zobacz czym oddychasz…” i piąta, w której Gmina Myślenice bierze udział. Nie było łatwo po raz kolejny pozyskać modelu płuc, ponieważ akcja cieszy się dużym zainteresowaniem w Polsce. Wiele gmin, w tym nasza, chciałoby zwrócić uwagę swoim mieszkańcom na problem jakości powietrza. Model płuc jest dla nas dużym wsparciem w procesie podnoszenia świadomości mieszkańców - mówi Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice  Jarosław Szlachetka.

W tym sezonie grzewczym Kampania skupia się na zdrowiu najmłodszych i przebiega pod hasłem "Zobacz czym oddychasz! Zdrowe powietrze = Zdrowe dzieci". Zdrowie naszych najmłodszych zasługuje na szczególną uwagę. Dzieci są wyjątkowo podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza. Jest tak m. in. dlatego, że ich system odpornościowy, a także układ oddechowy nie są w pełni wykształcone. W przypadku płuc, organ ten rozwija się dynamicznie do siódmego-ósmego roku życia. Może to prowadzić do występowania efektów zdrowotnych innych niż te obserwowane u dorosłych. Liczne badania potwierdzają wpływ zanieczyszczenia powietrza na pojawianie się u dzieci chorób układu oddechowego: astma, astma wczesnodziecięca, alergiczny nieżyt nosa. U dzieci i młodzieży narażenie na smog wiąże się z gorszymi wynikami w nauce i testach psychometrycznych. Natomiast ekspozycja prenatalna na substancje z grupy WWA i pył zawieszony przekłada się na gorszy rozwój układu nerwowego, w tym niższy iloraz inteligencji.

Instalacja, którą posługuje się Polski Alarm Smogowy to dwumetrowy model ludzkich płuc pokryty białą tkaniną filtracyjną, przez którą powietrze "zasysane" jest za pomocą wentylatorów. Imituje to proces oddychania - przefiltrowane zanieczyszczenia zaczynają osadzać się na białej materii, która już po kilku dniach staje się ciemnoszara, a nawet czarna.

2 metrowe „płuca” zostaną zainstalowane na myślenickim Rynku już po raz piąty. Pierwszy raz pojawiły się już w 2020 r. i po 2 tygodniach z białych zamieniły się w prawie czarne... W kolejnych latach zaczęła być widoczna stopniowa poprawa jakości powietrza. Na przestrzeni tych kilku lat dzięki działaniom informacyjno-edukacyjnym gminnych ekodoradców oraz zaangażowaniu mieszkańców udało się wymienić 2,5 tysiąca „kopciuchów” oraz zredukować do 9 dni dobowe przekroczenia pyłu PM10, dla którego „norma” wynosi maksymalnie 35 dni w skali roku. To jednak nie koniec walki o zdrowie i komfort życia mieszkańców. Wciąż jest sporo do zrobienia.

Najważniejsza jest zmiana świadomości społecznej, to ona skłania ludzi do działania. Dopóki nie są świadomi problemu i zagrożeń jakie ze sobą niesie często pozostają bierni. Aktualnie bardzo nam pomagają efekty dotychczasowych działań i zadowolenie mieszkańców, którzy dzięki dofinansowaniom uczynili swoje życie bardziej komfortowym, a koszty eksploatacji budynków zdecydowanie niższe - mówi ekodoradca Gminy Myślenice Dariusz Zborowski.