LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Ochrona Zabytków

środa, 07 sierpnia 2024

Kolejne zabytki z dofinansowaniem od Województwa Małopolskiego

Gmina Myślenice podpisała umowę z Województwem Małopolskim na  prace konserwatorskie Kapliczki Matki Bożej Bolesnej z 1902 r. w Myślenicach w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski_2024” oraz na prace konserwatorskie kamiennego pomnika nagrobnego Józefa Grabowskiego z 1894/1924 r. na cmentarzu w Krzyszkowicach w ramach konkursu „Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci historycznej”.

Kapliczka Matki Bolesnej w Myślenicach została ufundowana w 1902 r. przez małżeństwo Marianny i Jana Nalepów. Jest wzniesiona z piaskowca, posiada formę dwukondygnacyjnego filaru na cokole złożonego z czterościennych kamiennych bloków  z charakterystycznym kamiennym krzyżem w szczycie. Stan zachowania jest trudny do określenia, gdyż większa część powierzchni została pokryta warstwą obecnie złuszczającej się w kilku miejscach olejnej przemalówki, dodatkowo podstawa została obłożona płytkami gresowymi stanowiącymi dysonans z resztą obiektu.

W ramach konserwacji zakłada się całkowite usunięcie z powierzchni kapliczki przemalówki z wszystkimi nawarstwieniami oraz odkucie kafelek ceramicznych z podstawy kapliczki i opracowanie powierzchni w sposób nawiązujący do wyglądu obiektu. Następnie wykonana zostanie pełna konserwacja techniczna i estetyczna, która przywróci kapliczce pierwotny wygląd i podkreśli jej piękno. Kapliczka stoi przy drodze między wsiami Polanka i Borzęta, gdzie przebiega obecnie niebieski szlak turystyczny, dzięki czemu jest ważnym punktem spotkań i wypraw turystycznych a także obiektem kultu religijnego.

Pomnik nagrobny Józefa Grabowskiego z 1894/1924 r. na cmentarzu w Krzyszkowicach postawiono w roku ok. 1894 po śmierci dzieci Józefa Grabowskiego zmarłych przypuszczalnie z powodu panującej w tym okresie w Polsce epidemii cholery. Powierzchnię obiektu pokrywa ciemna warstwa fałszywej patyny, która przyczynia się do zablokowania porów kamienia, co sprzyja postępującej dezintegracji ziarnistej kamienia. Zaprawa wypełniająca spoiny uległa częściowemu wykruszeniu a na powierzchni pomnika widoczne są zielone ślady mchów i porostów. Zakłada się przywrócenie dawnej świetności zabytku poprzez konserwację techniczno-estetyczną, która przywróci pierwotne piękno pomnika -  jednego z kilku wybitnych dzieł kamieniarstwa na tym cmentarzu.  Cmentarz z wieloma cennymi pomnikami oraz kapliczką pw. Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w okresie utraty niepodległości pełnił rolę enklawy pielęgnującej tożsamość narodową, mimo zakazów zaborców.

Dzięki współpracy z Województwem Małopolskim w ramach różnych programów poświęconych odnowie zabytków, liczne obiekty na terenie naszej gminy odzyskały dawną świetność.