LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Rewitalizacja Gminy

piątek, 27 października 2023

Sesja Rady Miejskiej: Zmiany w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta i Gminy Myślenice i „Myślenickiej Karcie Rodzina 3+”

W piątek 27 października 2023 r. Radni Miejscy Gminy Myślenice zebrali się podczas LXXI-szej Sesji Rady Miejskiej. W trakcie podjęto szereg ważnych decyzji, w tym wprowadzenie zmian w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta i Gminy Myślenice, a także modyfikacje dotyczące „Myślenickiej Karty Rodzina 3+”.

Posiedzenie Rady Miejskiej rozpoczęto złożeniem gratulacji posłowi na Sejm RP Władysławowi Kurowskiemu, który w odbywających się 15 października wyborach parlamentarnych został wybrany na kolejną kadencję. Poseł Władysław Kurowski złożył podziękowania wyborcom za oddane głosy, natomiast obecnym podczas sesji dziękował za dotychczasową współpracę. Następnie burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka, przewodniczący Rady Miejskiej w Myślenicach Mirosław Fita, a także wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Myślenicach Izabela Kutrzeba złożyli na ręce posła bukiet kwiatów, życząc powodzenia w kolejnych latach pełnienia wspomnianej funkcji.

Modyfikacje w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta i Gminy Myślenice

Radni Miejscy przyjęli uchwałę dotyczącą zmian w przyjętym Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta i Gminy Myślenice. Wspomniany dokument uchwalony przez gminę stanowi podstawę do działalności w zakresie rewitalizacji na wyznaczonym obszarze, a jego aktualizacja została przeprowadzona w celu kontynuowania tego typu działań prowadzonych w Myślenicach od 2017 roku i zwiększenia ich efektywności przy jeszcze większym zaangażowaniu społeczności lokalnej, ale również umożliwienia wprowadzenia w życie zapisów Strategii Rozwoju Gminy Myślenice na lata 2022-2032.

- Pierwotny GPR został przyjęty w 2017 i zawierał min. projekt rewitalizacji Rynku Miejskiego. W wyniku przeprowadzonych analiz i konieczności dostosowania do nowej perspektywy finansowej konieczna byłą jego aktualizacja i „odświeżenie” listy przedsięwzięć rewitalizacyjnych oraz wydłużenie obowiązywania zgodnie z zasadą n+3 do roku 2030. Dzięki pracom, które przeprowadziliśmy zostało wyłonionych 6 projektów w tym Modernizację Kamienicy Obońskich, której koszt ocenia się na 20-30 mln zł. Obecnie jesteśmy już na etapie projektowania prac budowlanych. Pozostałe projekty to działania miękkie mające na celu podjęcie różnych inicjatyw społecznych – dom seniora, CUS, wspólne projekty partnerskie fundacji i stowarzyszeń z obszaru Myślenic. Dobre rozeznanie tematu pozwoliło Gminie Myślenice jako jednej z pierwszych w Województwie Małopolskim podjąć odpowiednie kroki, które na obecnym etapie umożliwiają przyjęcie zaktualizowanego dokumentu. Gmina Myślenice ma bardzo duże prawdopodobieństwo otrzymania funduszy zewnętrznych w konkursie, który będzie ogłoszony z końcem 2024 roku. Poziom dofinansowania na który możemy liczyć na chwilę obecną to 85% z funduszy europejskich plus 10-12% z środków budżetu państwa. Tak więc nasz wkład własny były na poziomie zaledwie 3-5% kosztów całego zadania. Stąd miedzy innymi decyzja o wyborze tego zadania inwestycyjnego. W skrócie dokument niezbędny jest jako przepustka do pozyskania środków unijnych, ale też narzędzie do rozwiązywania lokalnych problemów w zakresie reagowania na zapotrzebowanie społeczne na obszarach rewitalizowanych – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka.

Podczas sesji przedstawiono również autopoprawkę do zapisu w uchwale dotyczącego powierzchni Parku Jordana jako jednego z większych kompleksów ogólnodostępnej zieleni na terenie Gminy Myślenice oraz przypadającego obszaru terenów zielonych na jednego mieszkańca. Radni jednogłośnie opowiedzieli się za przyjęciem zarówno autopoprawki, jak i całej uchwały.

Zmiany w uchwale dotyczącej „Myślenickiej Karty Rodzina 3+”

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodzin, a także realizując politykę prorodzinną, Radni Miejscy podjęli również decyzję o wprowadzeniu zmian w uchwale odnoszącej się do „Myślenickiej Karty Rodzina 3+”. Celem nadrzędnym tej inicjatywy jest wspieranie rodzin wielodzietnych, zamieszkujących na terenie Gminy Myślenice poprzez wzmacnianie kondycji finansowej tych rodzin oraz ułatwianie im dostępu do usług związanych z opieką nad dzieckiem.

- Z myślą o wsparciu rodzin wielodzietnych postanowiliśmy rozszerzyć ofertę Myślenickiej Karty Rodziny 3+. Ze zmian, które zaproponowaliśmy skorzystają całe rodziny wielodzietne - dorośli wraz dziećmi, korzystających z oferty naszych gminnych jednostek oraz prywatnych podmiotów. Posiadanie Karty ułatwia i zwiększa dostępność do ofert Gminy Myślenice oraz obniża koszty codziennego życia – skomentował burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka.

Jednym z punktów w porządku obradach LXXI-szej Sesji Rady Miejskiej był również wybór ławników na kadencję w latach 2024-2027, którego Radni Miejscy dokonali w formie głosowania.