Aktualności
wtorek, 05 listopada 2024
Inauguracyjne spotkanie Akademii PFR dla Miast
Rozpoczęła się trzecia edycja Akademii PFR dla Miast. We wtorek 29 listopada odbyło się spotkanie inauguracyjne, w którym udział wzięli zakwalifikowani przedstawiciele miast z całej Polski. W wydarzeniu uczestniczył również burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.
Akademia PFR dla Miast to bezpłatny program mający na celu wspieranie w rozwoju polskich miast ze szczególnym wskazaniem na cyfryzację, nowe technologie (wykorzystanie sztucznej inteligencji, zasady ESG) oraz kształtowanie odporności danych miejscowości na pojawiające się kryzysy. Z uwagi na tego typu zapotrzebowanie ze strony samorządów została ona utworzona, a do tegorocznej edycji zakwalifikowanych zostało 50 przedstawicieli z 38 miast o średniej wielkości, w tym Myślenice na czele z Burmistrzem Jarosławem Szlachetką.
- W obliczu dynamicznych zmian kluczowa jest zdolność szybkiego reagowania oraz minimalizacji szkód. W ramach Akademii będziemy rozwijać umiejętności dostosowywania się do zmieniających się warunków, przewidywania zagrożeń oraz wykorzystania nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji, w strategicznym planowaniu. Wspólnie chcemy budować przyszłość naszych miast, aby były bardziej odporne na kryzysy – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka
Uczestnicy spotkali się wspólnie po raz pierwszy we wtorek 29 listopada, kiedy to odbyła się oficjalna inauguracja oraz pierwsze warsztaty, podczas których obecni mogli posłuchać m.in. na temat zastosowania generatywnej sztucznej inteligencji w administracji czy standardów etycznego wykorzystania AI na przykładzie Warszawy oraz wiele innych.
Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka wziął udział w zajęciach w ramach modułu Miejskiej Rezyliencji prowadzonych przez ekspertów z Grupy WB. Tematem wykładu były nowoczesne środki łączności w systemach zarządzania kryzysowego, z kolei przedstawiciele InPost przeprowadził warsztat z projektowania innowacji społecznych we współpracy z biznesem.
Zgodnie z planem i założeniem twórców Akademii, do marca 2025 roku osoby biorące udział w rozpoczynającej się odsłonie programu będą mieli okazję uczestniczyć w całej serii zajęć w trybie hybrydowym, które zrealizowane zostaną przez ekspertów w dziedzinie cyfryzacji i rozwoju.
Na zakończenie kursu uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające zdobytą wiedzę oraz umiejętności.