LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

poniedziałek, 20 listopada 2023

Wybrano wykonawcę projektu linii kolejowej Kraków – Myślenice!

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A wybrały firmę, której zadaniem będzie zaprojektowanie nowej linii kolejowej łączącej Kraków z Myślenicami. Zdecydowano na wybór oferty złożonej w przetargu przez konsorcjum firm BBF oraz IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo, na łączną kwotę niecałych 28 mln zł.

- Z ogromną radością przyjąłem informację od Polskich Linii Kolejowych - Centrum Realizacji Inwestycji Region Południowy o wyborze najkorzystniejszej oferty na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy połączenia kolejowego Kraków - Myślenice w ramach programu „Kolej+”. Wykonanie tego zamówienia umożliwi przystąpienie do realizacji budowy nowoczesnej infrastruktury kolejowej, która umożliwi szybki, bezpieczny i ekologiczny dostęp mieszkańcom naszej gminy oraz całego powiatu do połączenia kolejowego z Krakowem – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

W ramach opracowania dokumentacji projektowej zostanie przygotowana inwestycja polegająca na budowie linii kolejowej pomiędzy krakowskimi Swoszowicami a centrum Myślenic. Szlak o długości ok. 22 km będzie prowadził m.in. dwoma tunelami kolejowymi. Wybudowane zostaną również nowe wiadukty i mosty. Bezkolizyjne skrzyżowania zapewnią bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym.

Z dostępu do kolei skorzystać będą mogli nie tylko mieszkańcy Myślenic, ale i trzech podkrakowskich gmin – razem ok. 72 tys. mieszkańców. Na trasie powstaną przystanki: Lusina, Konary, Olszowice, Kąty, Krzyszkowice, Polanka i stacja Myślenice. Obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Zgodnie z zapowiedziami PLK, pociągi w podgórskim terenie pojadą z prędkością do 120 km/h. Przejazd z Krakowa Głównego do Myślenic szacowany jest na ok. 40 minut. Zgodnie z założeniami, z połączenia kolejowego skorzysta średnio ok. 6 tys. podróżnych na dobę. Pociągi będą kończyły bieg w samym centrum Myślenic, przy estakadzie, co stwarza możliwość dogodnej przesiadki na inne środki transportu.

- To niezwykle ważny krok dla naszej społeczności, a ja nie mogę się doczekać, aby podzielić się z Wami kolejnymi postępami w tej kwestii. Mam nadzieję, że wkrótce poinformuję Was o podpisaniu umowy pomiędzy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. a wybranym wykonawcą. Dziękuję za dotychczasowe wsparcie i zaufanie, które stale od Was otrzymuję. Razem budujemy lepszą przyszłość dla naszej społeczności Myślenic oraz całej Gminy – dodał burmistrz Myślenic.

 

Źródło: lovekrakow.pl