LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Aktualności

poniedziałek, 16 maja 2022

5. Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Godności to jednodniowe integracyjne wydarzenie, które odbędzie się 16 maja 2022 r. Do aktywnego udziału zostały zaproszone grupy i placówki z całej Małopolski działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami, które zaprezentują swoje pasje i talenty. Uczestnicy będą mogli odwiedzić stoiska edukacyjno-informacyjne oraz obejrzeć występy artystyczne. Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej o godzinie 10:00.

W programie:

- Marsz Godności,
- pokaz mody Koronczarek z Koła Robótek Ręcznych „Szydełko” działającego przy Oddziale Małopolskim PZG,
- występy artystyczne m.in. ŚDS
w Dobczycach, ŚDS w Bieczu z Filią w Gorlicach, ŚDS i DPS z Bochni, ŚDS w Sułkowicach z Filią w Lubniu, WTZ Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach oraz Stowarzyszenia „Nasz Dom” z Piwnicznej-Zdroju,
- stoiska edukacyjne, m.in.: koronka klockowa z WTZ Stowarzyszenia „Nadzieja” w Nowym Sączu, wyplatanie makramy oraz warsztaty String-Art. z WTZ w Lipinkach,
- stoisko informacyjne Oddziału Małopolskiego PFRON,
- stoisko Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego gdzie będzie można sprawdzić swoją wiedzę na temat Województwa i zapoznać się z jego historią.

Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im realizację siebie na miarę posiadanych możliwości psychofizycznych. Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie na 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. 5 maja w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
Organizatorem wydarzenia są: Oddział Małopolski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice oraz Zarząd Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Myślenicach.
W organizacje wydarzenia zaangażowały się również:
- Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu
- Centrum Usług Społecznych w Myślenicach

Uwaga - zamknięty parking na Placu Kilińskiego i fragmencie ulicy Średniawskiego

Z uwagi na Małopolski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz planowanym przyjazdem grup z całego województwa w dniu 16 maja (poniedziałek) od godziny 7:00 do 15:00 zamknięte zostaną parking na Placu Kilińskiego oraz wzdłuż ulicy Średniawskiego do skrzyżowania. Prosimy o zastosowanie się do prośby organizatorów, umożliwiając osobom z niepełnosprawnościami świętowanie Dnia Godności i poszanowania ich praw w społeczeństwie.