LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

poniedziałek, 24 sierpnia 2020

78. rocznica deportacji myślenickich Żydów

W pierwszych dniach września 1939 r. Niemcy łamiąc nieliczne miejsca oporu wycofujących się wojsk polskich, wkroczyli na tereny województwa krakowskiego. Rozpoczął się najbardziej tragiczny okres w dziejach ziemi myślenickiej i miasta. Masowe morderstwa, eksterminacja Żydów, ciągłe aresztowania i transporty na roboty do Niemiec stały się wydarzeniami dnia powszedniego.

Sytuacja w Myślenicach nie odbiegała w żaden sposób od sytuacji w kraju. Okres okupacji praktycznie cały czas wiązał się z rozlicznymi szykanami i co raz to nowymi formami poniżania obywateli żydowskich. 22 sierpnia 1942 r. doszło do ostatecznego wygnania wszystkich myślenickich Żydów. Zostali oni wywiezieni do obozu przejściowego w Skawinie. Stamtąd po dokonaniu selekcji przez hitlerowskich zbrodniarzy zostali przetransportowani do krakowskiego getta i obozów zagłady. Większość wysłano do obozu śmierci w Bełżcu, gdzie dokonano ich eksterminacji. To data, która w sposób drastyczny oznacza koniec pewnej epoki w mieście. W tym to właśnie dniu doszło do wysiedlenia i zagłady myślenickich Żydów. Jak podają źródła historyczne, likwidacja myślenickiego getta odbyła się bezkrwawo, co jednak nie umniejsza rozmiarów tragedii.

Tak wspominają to ówcześni mieszkańcy, świadkowie tamtych wydarzeń:

“Pamiętam jak ich zabierali, wywozili. Pamiętam były takie dziewczynki w moim wieku, była Sala, Basia, nieco starsze Peśka i Reśka to Laubentrachtówny. Myśmy ich bardzo lubili. Ja nawet dałem im kartkę z moim adresem, żeby do mnie napisały, …ale ta kartka nie wróciła”
“Proszę pana jak myśmy z siostrą płakały, nasz dom na Kazimierza Wielkiego stał przy gościńcu, to przeważnie jeździły furmanki jak ich wywozili. Żal nam strasznie było .”

Co roku pod tablicą, na myślenickim Rynku, upamiętniającą tamte straszne wydarzenia o godzinie 16 spotykają się mieszkańcy miasta pragnący uczcić pamięć pomordowanych. Spotkania odbywają się z inicjatywy stowarzyszenia „Wspólnota Myślenice”. Tegoroczne obchody rocznicowe odbyły się 21 sierpnia z udziałem Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice. Następnego dnia w 78. rocznicę tych strasznych wydarzeń włodarz Gminy złożył kwiaty na cmentarzu żydowskim w Myślenicach.

 - 22 sierpnia 1942, opętani zbrodniczym systemem, niemieccy najeźdźcy, zgromadzili tutaj na Rynku naszego miasta, około 1/3 ówczesnych mieszkańców Myślenic po to, aby ich wywieźć do obozu śmierci i zamordować. Ten sam los hitlerowcy planowali dla wielu innych narodów, nazywając to „ ostatecznym rozwiązaniem”.  Wtedy 22 sierpnia 1942 roku byli to mieszkańcy narodowości żydowskiej, którzy od pokoleń, wraz ze swoimi sąsiadami, tutaj żyli i tworzyli historię tego miasta.  Do dziś w rozmowach wielu starszych mieszkańców wspomina ten tragiczny dla nas wszystkich dzień, a my jesteśmy tutaj aby pokazać, że łączy nas pamięć o nich i o tych tragicznych dniach, ale przede wszystkim po to, aby nasza pamięć i obecność tutaj,  przyczyniła się do tego, by podobne barbarzyństwo już nigdy się nie wydarzyło. Wieczna pamięć wszystkim ofiarom! - powiedział burmistrz Jarosław Szlachetka.

źródło: Myślenicka24/GSI