LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

wtorek, 23 czerwca 2020

80. rocznica „Czarnej Niedzieli” w Myślenicach

Dokładnie 80 lat temu, w niedzielę 23 czerwca 1940 r. doszło do aresztowań mieszkańców Myślenic przez niemieckich okupantów. Kilka dni później większość z pojmanych myśleniczan wywieziono do Fortu w Krzesławicach i rozstrzelano.  Rodziny zostały poinformowano o śmierci bliskich z powodu m.in.: zapalenia płuc, ataku serca lub udaru mózgu. Wydarzenia te przeszły do historii pod nazwą „Czarnej Niedzieli”.

W 80. rocznicę aresztowań pod tablicą, która znajduje się na budynku Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach odbyły się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia z udziałem rodzin pomordowanych, mieszkańców Myślenic oraz przedstawicieli samorządu wojewódzkiego, powiatowego oraz gminnego i funkcjonariuszy Policji.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców, zapalenia zniczy i uczczenia minutą ciszy wszystkich zabitych w tamtym czasie mieszkańców Myślenic. Następnie przypomniano o tych tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce 1940 roku. Miasto i Gminę Myślenice reprezentował burmistrz Jarosław Szlachetka oraz dr Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Wartę honorową wystawili Strzelcy Rzeczypospolitej – Myślenice.

- Szanowni Państwo! Spotykamy się tutaj, w rocznicę Czarnej Niedzieli, bo choć od tych strasznych wydarzeń minęło już 80 lat, pamięć o pomordowanych Myśleniczanach trwa. Jest rzeczą niezbędną, aby tę pamięć zachowywać i przekazywać kolejnym pokoleniom, tak by młodzi pamiętali o swojej historii, a podobne dramaty więcej się już nigdy się nie powtórzyły. Zbrodnicza i zaplanowana z zimną krwią przez hitlerowców akcja, wymierzona w Myśleniczan, którzy w tamtych czasach stanowili elitę naszego miasta, miała złamać naszego ducha walki, spowodować zamęt, zwątpienie i strach. Była to pierwsza krwawa represja, która spotkała mieszkańców w czasie ciemnej okupacyjnej nocy, pierwsza i niestety nie ostatnia, kosztowała życie 35 mieszkańców reprezentujących różne środowiska. Nikczemne działania okupanta nie powiodły się, bo choć wydarzyła się wielka tragedia, zamordowani zostali niewinni ludzie, ich śmierć stała się symbolem walki Myśleniczan o wolną Polskę, i przykładem dla przyszłych pokoleń. Dziś po 80 latach ponownie stajemy tutaj, aby wspomnieć i oddać hołd naszym pomordowanym rodakom, aby przekazać ich tragiczne przesłanie przyszłym pokoleniom, szczególnie młodzieży, ale również po to aby dać świadectwo zbrodni i barbarzyństwu niemieckiego okupanta, które dziś niektóre środowiska próbują negować. Cześć Ich Pamięci! - powiedział w czasie uroczystości burmistrz Jarosław Szlachetka.

Zachęcamy do przeczytania artykułu red. Marka Stoszka opisującego szczegółowy przebieg tamtych wydarzeń, który ukazał się na łamach Gazety Myślenickiej: https://bit.ly/2Cvktd1. Od dzisiaj w Muzeum Niepodległości w Myślenicach można zobaczyć wystawę przybliżającą tamten czas, a szczególnie ludzi będących ich uczestnikami. Ekspozycja będzie dostępna także wirtualnie na fb: Muzeum Niepodległości oraz stronie internetowej tej instytucji kultury: https://muzeum.myslenice.pl. Ponadto zapraszamy do obejrzenia  najnowszego odcinka programu "Z kamerą w muzeum", której dr Łukasz Malinowski opowiada o tej  jednej z hitlerowskich zbrodni, która w sposób tak tragiczny zapisała się w historii Myślenic.