LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

środa, 27 listopada 2019

Apel Straży Miejskiej - nie bądźmy obojętni!

Straż Miejska w Myślenicach apeluje o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby wymagające pomocy. W okresie zimowym, a zwłaszcza w mroźne dni bądźmy wrażliwi szczególnie na osoby starsze, samotne, niepełnosprawne, nietrzeźwe i bezdomne, przebywające w miejscach zagrażających ich zdrowiu i życiu.

Zima to szczególnie trudny okres dla osób bezdomnych i pozbawionych opieki. Jednak wielu z nich, pomimo świadomości zagrożeń, nie zmienia trybu swojego życia i nie chce w tym czasie skorzystać z pomocy stosownych instytucji, wspierających osoby bez dachu nad głową. Nie bądźmy obojętni na ich los. Pracownicy socjalni wspólnie ze strażnikami miejskimi podczas pełnienia obowiązków sprawdzają miejsca, gdzie osoby z tej grupy mogą przebywać w stanie zagrażającym ich życiu i zdrowiu oraz w przypadkach tego wymagających, udzielają im pomocy. Jak co roku pracownicy socjalni wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej odwiedzają osoby samotnie mieszkające, starsze, czy niedołężne.

- Droga do bezdomności, ubóstwa, czy samotności wydaje się nam tak odległa, że niewielu dopuszcza do siebie myśl, że może nas to spotkać. Strażnicy miejscy z doświadczenia znają historie życia bezdomnych osób, samotnych, czy alkoholików, do których przez lata docieraliśmy z pomocą. Są to historie smutne, czasem wręcz tragiczne. Dlatego apeluję, aby nie oceniać. Czasem od talerza ciepłej zupy ważniejsze jest ciepłe słowo, którego staramy się nie szczędzić potrzebującym - mówi Tomasz Burkat, komendant Straży Miejskiej

Dla osób bezdomnych, samotnych, starszych, nieporadnych życiowo i będących pod wpływem alkoholu zima jest szczególnie trudna. Niskie temperatury narażają je na utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego nie bądźmy obojętni, widząc osoby błąkające się po mieście, siedzące i leżące na ławkach, chodnikach, przystankach autobusowych, czy w nieogrzewanych pustostanach. Odpowiednia reakcja może uratować im życie, a wystarczy czasem tylko zadzwonić powiadamiając telefonicznie dyżurnego Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod bezpłatnym numerem 112, Policji, czy Straży Miejskiej.