LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

środa, 28 października 2020

Borelioza - uważaj na siebie!

Mając na uwadze bezpieczeństwo rolników oraz ich rodzin przekazujemy streszczenie artykułu od myślenickiego KRUS-u pt: „BORELIOZA – CHOROBA ZAWODOWA ROLNIKÓW”.

Życie na wsi i praca w gospodarstwie rolnym przyczynia się do zarażenia najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze – boreliozą. W 2019 zachorowało na nią około 20 tysięcy osób. Jest to choroba zawodowa w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie. Rolnik ubezpieczony w KRUS, w przypadku stwierdzenia choroby zawodowej ma prawo ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie, które należy się mu z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci spowodowanej chorobą zawodową oraz rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Drogami zakażenia chorobami odkleszczowymi są:

✔ ukąszenie przez zakażonego kleszcza lub owada;

✔ spożycie surowego mleka lub mięsa zakażonej krowy, kozy, owcy;

✔ skrajnie rzadko rany na skórze.

Podejrzenie choroby zawodowej rolnika, należy zgłosić do właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Inspektor wszczyna postępowanie, którego głównym elementem jest skierowanie rolnika do jednostki orzeczniczej na badania. Badanie jest podstawą do wystawienia orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej lub braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej. Państwowy Inspektor Sanitarny wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej albo decyzję o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.Borelioza to groźna choroba zakaźna atakująca wiele narządów. Jest obecnie najczęściej stwierdzaną chorobą odkleszczową. Na człowieka i zwierzęta przenoszą je kleszcze, w których układzie pokarmowym bytują krętki wywołujące boleriozę. Istnieje podejrzenie, że krętki wywołujące boreliozę mogą być przenoszone także przez owady, m. in. gryzące muchy, komary pchły. Krętki boreliozy atakują układ nerwowy (penetrują płyn mózgowo – rdzeniowy, mózg i opony mózgowo – rdzeniowe), krótko po zakażeniu, wpływając na zachowanie osoby zakażonej. Borelioza bywa więc mylona z wieloma chorobami np. chorobami psychicznymi, nerwicą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, wadami serca, stwardnieniem rozsianym czy chorobą Alzheimera.

Pamiętaj – jeśli podejrzewasz u siebie ugryzienie przez kleszcza, zaobserwowałeś np. rumień wędrujący, koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi!

Etapy przebiegu boreliozy

Wczesna faza boreliozy:

  •     rumień wędrujący i inne zmiany skórne;
  •     objawy grypopodobne klika lub kilkanaście dni po ugryzieniu.

Późna faza boreliozy:

  •     przedłużający się stan podgorączkowy, dreszcze, poty z nieznanych przyczyn;
  •     nawracające bóle głowy, mięśni i stawów;
  •     huśtawka nastrojów, depresja, zmęczenie;
  •     zaburzenia snu, duszności, kaszel.

Wykrycie boreliozy jest możliwe na kilka sposobów, choć postawienie diagnozy w wielu przypadkach jest trudne i niejednoznaczne. Do diagnozy choroby służą testy wykonywane z próbek krwi lub tkanek – ELISA, Western Blot, PCR i PCR RT. Walkę z chorobą, zarówno w początkowej fazie jak i fazie przewlekłej prowadzi się za pomocą antybiotyków. Przestrzeganie zaleceń lekarskich przez cały czas trwania leczenia daje szansę na całkowite wyleczenie. Większe szanse na powodzenie leczenia istnieją we wczesnej fazie choroby, ale i stadium przewlekłe w wielu przypadkach udaje się zakończyć powrotem do zdrowia.

Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcze:

  •     możliwie szczelnie okrywaj ciało (koszula z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami, kryte buty, wysokie skarpety – nie muszą być grube, żeby skutecznie ochronić – wskazane jest także nakrycie głowy); o odpowiedni strój zadbaj zwłaszcza podczas prac polowych, pracy w lesie, zbierania owoców runa leśnego;
  •     nie siadaj bezpośrednio na trawie, na zwalonych drzewach;
  •     unikaj spacerów w wysokiej trawie, zaroślach – wybieraj przetarte ścieżki;
  •     zachowaj szczególną ostrożność na terenach masowego występowania kleszczy i w sezonie ich wzmożonej aktywności;
  •     stosuj środki odstraszające kleszcze – zawsze zgodnie z instrukcją producenta;
  •     uważnie sprawdzaj ciało swoje i swoich dzieci po powrocie do domu.

Ryzyko ukąszenia najprościej minimalizować, stosując odpowiednią odzież i obuwie oraz środki odstraszające (repelenty).