LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

poniedziałek, 29 marca 2021

Być jak Ignacy - nauka to przyszłość, czyli projekt Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach

„Być jak Ignacy” to V edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Dla uczniów to nauka przez doświadczenie, niezwykłe eksperymenty i fascynujące zabawy kreatywne.

Jego celem jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnacja pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Do programu dołączyła Szkoła Podstawowa nr 2 w Myślenicach we wrześniu ubiegłego roku. Młodzi naukowcy to chętni uczniowie z klas piątych należący do koła biologicznego Casia Ibis.

- Obecnie zrealizowaliśmy wszystkie działania dotyczące etapu trzeciego, którego tematyka to transport i miasta przyszłości. Pracowaliśmy nad realizacją licznych zadań i eksperymentów przygotowanych przez organizatora, stworzyliśmy makietę miasta oraz gazetki na temat transportu przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. W ramach zajęć poznaliśmy historię transportu począwszy od koła wynalezionego około 3500 lat p.n.e. w Mezopotamii aż do współczesnych samochodów. Nasze działa skupione były wokół konstrukcji pojazdu przyszłości, w którym zmieścimy się wszyscy – mówi Agnieszka Mieszczanek, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach.

Jak tłumaczą uczestnicy projektu, ich samochód będzie elektryczny i na energię słoneczną. Ładowarka indukcyjna zamontowana w podłodze garażu sprawi, że samochód stanie się bezobsługowy, jeśli chodzi o utrzymywanie odpowiedniego poziomu naładowania akumulatora. Zaprojektowany pojazd przyszłości będzie latający w celu minimalizowania korków na drogach i umożliwi szybsze poruszanie się. Dzięki wbudowanym kamerom samochód będzie widział drogę. Ma kamery wewnątrz, zamontowane tak by mogły śledzić oczy kierowcy. Oczywiście pojawi się ogranicznik prędkości oraz będzie posiadał czujniki dzięki którym będzie mógł sam jeździć po drodze.

We współpracy z Małopolską Szkołą Gościnności pod kierunkiem pani Justyny Piechnik uczniowie Aleksandra Niepsuj, Weronika Oleksy i Szymon Woźniczka przygotowali ciekawe zajęcia na temat miast przyszłości. Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się czym jest ekologia oraz dlaczego warto być eko. Następnie uczniowie  wzięli udział w wirtualnej wyciecze po ekologicznych miastach przyszłości m.in. Masdar, Nowy Kair Dune City, Kopenhaga. Kolejna część poświęcona była tematowi: „Ekologia a Małopolska – czyli eko rozwiązania w rejonie”. Zajęcia online bogate były w filmy i quizy, które sprawiały dużą satysfakcję uczniom koła Casia Ibis.