LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

środa, 10 lutego 2021

Cztery wnioski czekają na wsparcie z LGD „Między Dalinem i Gościbią”

Opracowanie albumu z historią naszego miasta wraz z wystawą organizowaną we współpracy z Muzeum Niepodległości w Myślenicach, prace konserwatorskie kapliczki przydrożnej Chrystusa Nazareńskiego w Osieczanach oraz kapliczki p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Myślenicach, a także zagospodarowanie terenów obok Przedszkola Samorządowego w Trzemeśni oraz terenów przyszkolnych przy Szkole Podstawowej w Jaworniku pod ścieżki edukacyjne z placem zabaw – to projekty, na które Gmina Myślenice pozyskuje środki z Funduszy Europejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 we współpracy z Lokalną Grupą Działania „Między Dalinem i Gościbią”.

- Gmina Myślenice stara się o dofinansowanie do czterech projektów, które planuje zrealizować  jeszcze w tym roku. Ich powodzenie jest zależne od weryfikacji dokumentacji aplikacyjnej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, jednak wszystkie cztery uzyskały już pozytywne poparcie Rady Lokalnej Grupy Działania ,,Między Dalinem i Gościbią”. Pozyskane dofinansowanie pokryje 63,63% wartości kosztów kwalifikowalnych, a maksymalnie może wynieść 141 816 zł. Dofinansowanie pochodzi z Funduszy Europejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – wyjaśnia Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

"Pozdrowienia z Myślenic - Myślenice 100 lat temu"

Projekt będzie się opierał na dwóch filarach. Pierwszy to stworzenie albumu, który w krótkim zarysie przedstawi historię naszego miasta, a przede wszystkim pokaże nigdy wcześniej nie publikowane pocztówki z kolekcji Muzeum Niepodległości w Myślenicach oraz z prywatnych archiwów. Drugi filar projektu zostanie zrealizowany we współpracy z naszym samorządowym Muzeum Niepodległości w Myślenicach i będzie to wystawa plenerowa połączona z premierą albumu. Na wystawie, prezentowanej na płycie myślenickiego rynku, zostaną pokazane wybrane pocztówki w zestawieniu ze współczesnymi zdjęciami tych samych miejsc i obiektów. Pozwoli to lepiej uzmysłowić widzowi, czym różniły się te dawne Myślenice od tych współczesnych. W drugiej części wernisażu, już w gmachu Muzeum Niepodległości odbędzie się premiera albumu z pocztówkami oraz pokaz filmu: „Niedziela w Myślenicach”, z oryginalnymi i odnowionymi kadrami z lat 30-tych XX wieku. Wernisaż uzupełni wykład o Myślenicach z okresu międzywojennego, wygłoszony przez zaproszonego gościa.

Prace budowlano - konserwatorskie kapliczki przydrożnej Chrystusa  Nazareńskiego w Osieczanach i Kapliczki p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Myślenicach pełniących funkcję kultu i tradycji regionu.

Celem operacji jest przeprowadzenie prac konserwatorskich i budowlanych w pełnym zakresie przy kapliczce pw. Matki Boskiej Różańcowej  w Myślenicach pełniącej funkcję kultu i tradycji regionu, oraz kapliczki przydrożnej p.w Chrystusa  Nazareńskiego w Osieczanach. 

Na pograniczu Myślenic i Jawornika wznosi się kamienna kompozycja posadowiona na dwustopniowym fundamencie, z wieńczącą statuą przedstawiającą Matkę Boską Różańcową z Dzieciątkiem. Kapliczki są  wpisane do rejestru zabytków tworzą lokalne dziedzictwo kulturowe. Projekt ten to innowacyjna forma kultywowania tradycji  związanych z kapliczkami, które wpływają na tworzenie lokalnej historii. Będą to bezpieczne odremontowane miejsca dla młodszego i starszego pokolenia mieszkańców oraz gości i turystów poprzez odnowienie obiektów. Głównym założeniem projektu jest zachowanie w świadomości mieszkańców pamięci o dziedzictwie kulturowym i historycznych wartościach kapliczek. Sztuka figur i kapliczek przydrożnych zasługuje na promocję gdyż stanowi niepowtarzalny, polski element w całej kulturze i sztuce europejskiej.

Budowa obiektów małej architektury na działce nr 726/1 w miejscowości Trzemeśnia wraz z utworzeniem ścieżki edukacyjnej z pospolitymi gatunkami drzew

Celem operacji jest budowa obiektów małej architektury rekreacyjnej w miejscowości Trzemeśnia na działce będącej w bezpośrednim sąsiedztwie przedszkola oraz utworzenie ścieżki edukacyjnej z pospolitymi gatunkami drzew. Centralny charakter miejscowości akcentować będzie rozwój infrastruktury rekreacyjnej m.in. poprzez budowę urządzeń małej architektury w postaci urządzeń zabawkowych, 4  ławek i 2 koszy na śmieci oraz wykonania bezpiecznej nawierzchni poliuretanowej. W celu poprawy bezpieczeństwa podczas korzystania  z urządzeń zabawowych tj. huśtawki, choinki wspinaczkowej, kiwaka - auto, domku interaktywnego, urządzenia typu lokomotywa planuje się wykonać nawierzchnię poliuretanową. Będą to bezpieczne odremontowane miejsca dla młodszego i starszego pokolenia mieszkańców oraz turystów, a w szczególności przedszkolaków . W dalszej części realizacji projektu zakłada się nasadzenia 10 sztuk drzew pospolitych w 5 gatunkach tj.  jarzębina, lipa, kasztanowiec, jesion, platan. Projekt ten to innowacyjna forma przekazu wiedzy dla dzieci oraz podtrzymanie dziedzictwa przyrodniczego i ekologicznego. Dzięki inwestycji mieszkańcy i turyści będą mogli aktywnie spędzać wolny czas, a dzieci posiadać będą miejsce do zabawy.

Budowa obiektów małej architektury na działkach nr 1315/2 i 1315/3 w miejscowości Jawornik wraz z utworzeniem ścieżki edukacyjnej z pospolitymi gatunkami drzew

Celem operacji jest budowa obiektów małej architektury rekreacyjnej w miejscowości Jawornik na działce będącej w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej oraz utworzenie ścieżki edukacyjnej z pospolitymi gatunkami drzew. Centralny charakter miejscowości akcentować będzie rozwój infrastruktury rekreacyjnej m.in. poprzez budowę urządzeń małej architektury w postaci urządzeń zabawkowych, ławek i kosza na śmieci oraz wykonania bezpiecznej nawierzchni poliuretanowej, dzięki czemu wzrośnie bezpieczeństwo osób korzystających z infrastruktury. W celu poprawy dostępu do urządzeń zabawowych tj. huśtawki i karuzele wykonane będzie dojście z kostki brukowej.