LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

wtorek, 13 kwietnia 2021

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Nazwa zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń niedaleko Smoleńska, w okolicach której zamordowano i pogrzebano część ofiar (ok. 4,4 tys. jeńców wojennych przetrzymywanych w obozie w Kozielsku). Katyń to pierwsze, ujawnione już w latach II wojny światowej miejsce sowieckiej zbrodni – dlatego też właśnie od niego wzięła ona swą nazwę. Miejsca zamordowania i pochowania pozostałych jeńców polskich, których przetrzymywano w obozach w Starobielsku i Ostaszkowie, długo, bo aż do początku lat 90. XX w. nie były znane.

Zbrodnia Katyńska była wymierzona nie tylko w ludzi, ale także w prawdę. Aż do 1990 r. władze ZSRS zaprzeczały swej odpowiedzialności za mord na obywatelach polskich i kłamliwie obarczały nią Niemców. Tym bardziej należy pamiętać o ludziach, którzy starali się zdemaskować sowiecką mistyfikację i dotrzeć do prawdy. Przykładem ich działań może być powołanie Komisji Kongresu Stanów Zjednoczonych w latach 1951–1952 (tzw. Komisji Maddena), której ustalenia rzuciły światło na sowiecki mord na obywatelach polskich z 1940 roku.

Zainteresowanie się Stanów Zjednoczonych Zbrodnią Katyńską dowodzi, że jest ona ważna nie tylko dla Polski i Polaków. Stanowi część pamięci świata, a zarazem przestrogę dla całej ludzkości.

Śmierć ponieśli również mieszkańcy ziemi myślenickiej, a byli to :  Emil Boguta, Jan Dunin-Brzeziński, Józef Czajka, Antoni Czepiel, Jan Fall, Jan Fitzke, Stanisław Józef Gierka, Antoni Górka, Henryk Grubner, Błażej Hanuszek, Wacław Iwaszkiewicz, Stanisław Czesław Janiczak, Piotr Jurczak, Jan Latkiewicz, Julian Lichoń, Antoni Łach, Narcyz Małuszyński, Tadeusz Julian Miśko, Stanisław Morawski, Stanisław Pazgan, Władysław Płonka, Edward Ralski, Henryk Roliński, Zygmunt Szantroch, Stanisław Szpara, Piotr Ścibor, Mieczysław Józef Targowski-Tarnawa, Leon Wyżga, Jakub Zapała oraz Adam Ziarkiewicz.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !