LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

poniedziałek, 30 października 2023

Herb Myślenic powrócił na ścianę kościoła na Stradomiu

Nad wejściem do zakrystii Kościoła pw. św. Jakuba ponownie umieszczona została tarcza z herbem Myślenic. Symbol miasta powrócił zatem na swoje dawne miejsce, a w uroczystości, podczas której herb zawisł na ścianie świątyni uczestniczyli burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, Mateusz Suder, przewodniczący Rady Miejskiej, Mirosław Fita, Radny Rady Miejskiej w Myślenicach, Józef Błachut, Prof. Teresa Święch, proboszcz parafii NNMP w Myślenicach, ks. Zdzisław Balon, Marek Stoszek, Andrzej Boryczko oraz twórca repliki herbu, Piotr Kaleta.

Oryginał myślenickiego herbu został wykonany w 1886 roku przez Wita Wisza i przez długie lata mieszkańcy oraz przyjezdni mogli podziwiać go na ścianie Kościoła pw. św. Jakuba w Myślenicach. Kilka lat temu, z powodu planowanego remontu, podjęto decyzję o przeniesieniu tarczy na plebanię, jednak ostatecznie symbol miasta nie powrócił już na swoje miejsce.

- Oryginał z przyczyn związanych z dbaniem o jego kondycje został zdjęty i został zdeponowany na myślenickiej parafii, aby nie został skradziony – powiedział na antenie TVP 3 Kraków, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka.

O przywrócenie godła miasta postarała się mieszkanka Myślenic, Teresa Święch i dzięki temu, we współpracy lokalnych władz z parafią NNMP w Myślenicach oraz pasjonatami historii, zdecydowano o stworzeniu repliki herbu, której wykonaniem zajął się miejscowy artysta specjalizujący się w rzeźbie w drewnie dębowym, Piotr Kaleta.

- Replika została wykonana na nasze zlecenie w hołdzie wierze, historii i tradycji miasta. To kolejne działanie związane z troską o naszą lokalną historię i symbole Myślenic – dodał Burmistrz.

- Rzeźba była już w takim stanie, że nie nadawała się do ekspozycji na Kościele. Oryginał został wykonany w lipie i znajduje się teraz w bardzo zniszczonym stanie. Jest dużo warstw farb, w związku z czym ciężko było to odnowić. Replikę wykonałem w dębię, który ma ok 500/600 lat – tłumaczy TVP3 Kraków twórca kopii herbu Myślenic, Piotr Kaleta.

Pierwotny herb Myślenic ukazuje trzy drzewa – jodłę, dąb i świerk – natomiast przed nimi umieszczone zostały skrzyżowane topór górniczy i siekiera. Symbol miasta odnosi się tym samym do najpopularniejszego w XVIII - XIX wieku w południowej części Małopolski rzemiosła oraz przywileju wyrębu lasów, który nadany został miastu przez króla Kazimierza Wielkiego.