LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

poniedziałek, 05 września 2022

II edycja szkoleń proobronnych dla mieszkańców Miasta i Gminy Myślenice

W drugim szkoleniu w ramach szkoleń obronnych dla mieszkańców wzięło udział równo 70 osób. Głównie przeważała młodsza grupa osób, do 40 roku życia. Część interesująca się militariami i obronnością miała już wcześniej pewien kontakt np. ze strzelectwem, ale byli też i tacy, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z bronią - stąd też główny zamysł szkolenia. 

Jak podkreślił prowadzący strzelanie dyrektor Mateusz Miska -Szkolenie miało na celu przede wszystkim zapoznanie z bronią, tym, jak ją załadować i rozładować oraz jak przyjąć postawę strzelecką i „złapać” optykę, aby oddać prawidłowy strzał.  Niemal wszyscy doskonale poradzili sobie z obsługą broni, pomimo stresu towarzyszącemu obsłudze tak naprawdę niebezpiecznego narzędzia, które nierzadko umożliwia jedyną skuteczną obronę w trakcie realnego zagrożenia życia – mówił.

Instruktaż połączony ze strzelaniem z pistoletu GLOCK był jednym z elementów tego szkolenia, ale nie jedynym. Była okazja zapoznać się z wyposażeniem taktycznym żołnierzy (w tym także w użyciem środków ochrony przeciw ochronnej) oraz zawartością zasobnika ratowniczego.
Przy okazji tego ostatniego członkowie Stowarzyszania Malta Służba Medyczna oddział Myślenice zapoznali mieszkańców z elementami pierwszej pomocy z wykorzystaniem ratownictwa pola walki.

Pojawiły się też kobiety, w tym kandydatki do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz ochotnik, który być może niebawem zasili szeregi wojska polskiego. Wszyscy wychodzą z założenia, że wiedzy nigdy za wiele i na wszelki wypadek warto przyswoić ją sobie wcześniej. Niekoniecznie tę z internetu, ale jeśli jest możliwość, to właśnie biorąc udział w takim szkoleniu.

Tego samego zdania jest Artur Kasicki, komendant Straży Miejskiej w Myślenicach. Każde podniesienie świadomości i umiejętności jest wartością dodaną, zakładamy zaangażowanie szerszej grupy, a mówimy tu o naszej lokalnej młodzieży. Na tym nie koniec szkoleń, a każde następne rokuje naprawdę dobrze. - mówił 

Oprócz wspomnianej już Malty Służby Medycznej, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Oświęcimiu, 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 112 Bazy Piechoty Lekkiej, Straży Miejskiej w Myślenicach, wśród organizatorów szkolenia nie zabrakło strażaków. Druhowie OSP Myślenice - Górne Przedmieście zadbali o zaplecze gastronomiczne i namioty, dla gości przygotowali kultową już grochówkę.