LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

wtorek, 30 sierpnia 2022

Jarosław Szlachetka: Ruszyły prace nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Obszaru Funkcjonalnego Myślenic

Myślenice wraz z ośmioma okolicznymi gminami rozpoczęły pracę nad przygotowaniem i uchwaleniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej do roku 2032+. Co to oznacza w praktyce dla mieszkańców?

Jarosław Szlachetka: w kwietniu 2022 roku zawarliśmy Porozumienie Międzygminne na rzecz opracowania „Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Obszaru Funkcjonalnego Myślenic do roku 2032+”. Celem Planu jest szeroko rozumiana poprawa warunków przemieszczania się na naszym obszarze, uwzględniająca przejście na bardziej ekologiczne i niskoemisyjne środki transportu. Dokument wskaże konkretne działania i inwestycje transportowe do realizacji w perspektywie najbliższych dziesięciu lat. Mówimy tu na przykład o budowie nowych chodników i ścieżek rowerowych, wytyczeniu nowych parkingów i przystanków autobusowych czy uruchomieniu dodatkowych połączeń komunikacji zbiorowej. Naszą wizją jest rozwój nowoczesnego i spójnego systemu transportowego. Warto zaznaczyć, że nie zamierzamy eliminować ruchu samochodowego – chcemy, wzorem innych polskich miast, odpowiednio go ukierunkować, na przykład wprowadzając strefy uspokojonego ruchu czy wytyczając parkingi w nowych lokalizacjach.

Dlaczego przygotowanie takiego planu jest ważne?

Jarosław Szlachetka: Prace nad dokumentem dają nam okazję do przeprowadzenia głębokiej diagnozy obecnego systemu transportowego na poziomie całego Obszaru Funkcjonalnego. Dotychczasowe prace tego typu były prowadzone przeważnie w ramach granic administracyjnych, skupiając się na transporcie lokalnym (wewnątrz gminy) a nie regionalnym (pomiędzy gminami i poza region). Ponadto, posiadanie uchwalonego Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej znacznie ułatwi pozyskanie dofinansowania inwestycji ze środków Unii Europejskiej, przewidzianych na lata 2021-2027. Oznacza to w praktyce więcej pieniędzy na przebudowy dróg, tworzenie ścieżek rowerowych czy zakup ekologicznych autobusów.

Jakie obszary tematyczne będzie pokrywać plan?

Jarosław Szlachetka: Przygotowując się do tworzenia dokumentu, wyznaczyliśmy główne obszary priorytetowe. Pierwszy z nich dotyczy rozwoju spójnego i zintegrowanego systemu transportu publicznego – chcemy, aby komunikacja publiczna docierała do każdej miejscowości, a system połączeń opierał się o węzły i centra przesiadkowe z odpowiednio skomunikowanymi rozkładami jazdy. Po drugie, ruch rowerowy – chcemy rozbudowywać wygodną i bezpieczną infrastrukturę dla rowerzystów tam, gdzie uwarunkowania terenowe na to pozwalają. Kolejny priorytet dotyczy koordynacji organizacji transportu publicznego w poszczególnych gminach. Na naszym obszarze działa łącznie kilkunastu przewoźników publicznych i prywatnych, chcemy aby tworzona przez nich siatka połączeń pozwalała na płynne przemieszczanie się zarówno w osi drogi S7 jak i poza nią. Dzięki zaangażowaniu w projekcie wszystkich dziewięciu gmin, a także samorządów wyższego szczebla, stworzymy lepsze ramy dla koordynacji rozkładów jazdy a w przyszłości także dla stworzenia wspólnej oferty biletowej obejmującej wielu przewoźników.

Na jakim etapie są prace nad Planem?

Jarosław Szlachetka: Plan jest przygotowywany przez ekspertów z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR przy wsparciu Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Aktualnie prace są na etapie diagnostycznym, wykonawca Planu prowadzi analizy we współpracy z dziewięcioma gminami Obszaru Funkcjonalnego. Trwają wywiady z przedstawicielami urzędów, firm transportowych i organizacji pozarządowych. Na początku września rozpoczynamy także pierwszą rundę konsultacji społecznych z udziałem mieszkańców.

Wspomniał Pan o konsultacjach społecznych. Czego będą one dotyczyć?

Jarosław Szlachetka: W ramach przygotowania dokumentu przewidziane są trzy rundy konsultacji społecznych, pierwsza z nich właśnie się rozpoczęła i potrwa do końca września tego roku. Wykonawca przeprowadzi ankiety telefoniczne na reprezentatywnej próbie mieszkańców, poza tym udostępniona zostanie ankieta internetowa obejmująca tematykę mobilności. Wreszcie, na wrzesień planowane są spotkania warsztatowe z mieszkańcami – w Myślenicach, Sieprawiu, Sułkowicach, Pcimiu i Dobczycach. W przewidzianej formule warsztatowej najważniejszy będzie głos mieszkańców - chcemy usłyszeć Państwa opinie na temat funkcjonowania transportu w naszej okolicy, zarówno te pozytywne jak i negatywne. Wszelkie wnioski, opinie i uwagi zostaną uwzględnione przy formułowaniu Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, co w perspektywie najbliższych dziesięciu lat przełoży się na konkretne inwestycje i działania. Kwestia transportu i mobilności dotyczy każdego z nas, dlatego już dziś zapraszam do udziału w warsztatach. Formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie: www.mobilne.myslenice.pl oraz w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice, pokój 76.