LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

czwartek, 05 listopada 2020

Konsultacje Rocznego Programu Współpracy Gminy Myślenice z organizacjami pozarządowymi na rok 2021

Notatka

spisana w dniu 3 listopada 2020 r. na okoliczność zakończenia procedury związanej z konsultacją Rocznego Programu Współpracy Gminy Myślenice z organizacjami pozarządowymi na rok 2021.

W ramach wymaganej procedury:

1. Zawiadomiono pismem znak EKS.526.2.6.2020 z dnia 12 października 2020 r.  50 organizacji pozarządowych (data wysyłki na pocztę elektroniczną 12.10.2020 r.) o konsultacjach społecznych projektu Uchwały w sprawie „Rocznego Programu Współpracy Gminy Myślenice z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2021” wraz z załączonym do widomości zaproszeniem do składania ewentualnych uwag w terminie do dnia 26 października 2020 r.

2. Na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Myślenice w dniu 12.10.2020 r. udostępniono informację publiczną o możliwości konsultacji społecznych projektu Uchwały w sprawie „Rocznego Programu Współpracy Gminy Myślenice z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2021” w formie prezentacji projektu aktu.

3. Odbyło się spotkanie z organizacjami pozarządowymi w formie on-line w dniu 19.10.2020 r. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy Urzędu Miasta i Gminy Myślenice oraz Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych w ramach programu MOWES.

Ad. 1. W dniu 26.10.2020 r. do tutejszego Urzędu wpłynęły uwagi Stowarzyszenia Sportownia oraz UKS Seido Karate „Shiro Sagi Dojo” dotyczące proponowanej zmiany obejmującej organizację nowego konkursu dedykowanego sportom indywidualnym, jako dodatkowego wsparcia klubów prowadzonych w dyscyplinach indywidualnych, z szczególnym uwzględnieniem tych klubów, które odnoszą  sukcesy na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym.  Ze względu na ograniczone środki finansowe proponowana zmiana przez ww. organizację w RPW na 2021 r. nie została uwzględniona, jednak uwaga ta została poddana wewnętrznym konsultacjom.

W dniu 27.10.2020 r. drogą elektroniczną została zgłoszona także uwaga dotycząca uwzględnienia Ekonomii Społecznej w RPW na 2021 rok. Nowe propozycje dotyczące współpracy w tym obszarze zaproponowane przez  NGO to min.:

1) Poprawa jakości życia społeczeństwa – mieszkańców miasta i gminy Myślenice poprzez zaspokajanie potrzeb społecznych, profilaktyczne działania z zakresu zdrowia i równowagi psychofizycznej oraz rozwoju osobistego - wsparcie edukacją pozaformalną, fachową wiedzą i doświadczeniem eksperckim, rodzin, dzieci, młodzieży i dorosłych.

2) Pobudzanie aktywności gospodarczej mieszkańców, kształtowanie postaw sprzyjających przedsiębiorczości, rozwijanie lokalnego patriotyzmu gospodarczego.

3) Budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez aktywizację społeczeństwa lokalnego, zwiększenie udziału mieszkańców miasta i gminy w funkcjonowaniu gminy w oparciu o wzajemny szacunek.

4) Integracja podmiotów realizujących zadania publiczne.

5) Tworzenie systemowych rozwiązań ważnych dla funkcjonowania miasta i gminy (system opracowany raz będzie mógł być realizowany przez kolejne lata zwiększając skuteczność).

6) Zwiększenie kapitału ludzkiego i społecznego poprzez działania edukacyjne dzieci, młodzieży i dorosłych, w różnych obszarach ze szczególnym uwzględnieniem tematyki zrównoważonego rozwoju. Zaproponowana przez organizację pozarządową zmiana w RPW na 2021 r., a dotycząca ekonomii  nie została uwzględniona, jednak uwaga ta została poddana wewnętrznym konsultacjom.

Ad. 3. Spotkanie poświęcone konsultacjom Rocznego Programu Współpracy (dalej: RPW) z uwagi na panującą sytuację epidemiczną odbyło się w dniu 19 października 2020 r. w formule on-line. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 15 organizacji pozarządowych:

  • ZHP Hufiec Myślenice
  • Klub Sportowy Dalin
  • Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu
  • Stowarzyszenie Sportownia
  • Myślenicka Akademia Karate "Byakko"
  • UKS Seido Karate „Shiro Sagi Dojo”
  • Klub Sportowy Lady Fitness Myślenice
  • Stowarzyszenie wspierania Inicjatyw Społecznych Damy Radę
  • Klub Inteligencji Katolickiej Myślenice
  • Grupa Poszukiwawczo Ratownicza Myślenice
  • Koło Gospodyń Wiejskich Osieczany
  • Lokalna Organizacja Turystyczna (w trakcie tworzenia)
  • Stowarzyszenie Perły Małopolski
  • Myślenicki Klub Petanque
  • Aktywn(i)e dla Górnego

            Dyskusję nad kształtem projektu RPW poprzedziła część informacyjna zrealizowana  przez przedstawicieli urzędu poświęcona generatorowi ofert, poprzez który organizacje będą mogły aplikować w ogłaszanych przez samorząd otwartych konkursach ofert.

            Konsultacje RPW moderowane przez przedstawicielkę Fundacji BIS, rozpoczęły się prezentacją i omówieniem projektu dokumentu -  jego celu, zasad, form, zakresu i priorytetów współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi zaplanowanych na rok 2021. Następnie przedstawiciele organizacji zostali poproszeni o przedstawienie swoich planów na realizację działań w roku 2021. Oprócz działań będących kontynuacją dotychczasowej działalności NGO i wpisujących się w planowane zadania priorytetowe, zostały zgłoszone również pomysły na działania spoza tego katalogu, z obszaru:

  • ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego
  • turystyki i krajoznawstwa
  • ratownictwa i ochrony ludności
  • edukacji nieformalnej

            Dyskusja dotyczyła również możliwych form współpracy zarówno finansowej i pozafinansowej samorządu z NGO. Ze strony organizacji pozarządowych wybrzmiała potrzeba wsparcia III sektora w postaci zorganizowania Centrum Organizacji Pozarządowych. Stanowiłoby ono zarówno fizycznie dostępną przestrzeń, z której mogą korzystać organizacje pozarządowe prowadząc swoje działania, jak i odpowiadałoby za profesjonalizację NGO poprzez organizację szkoleń (ze szczególnym uwzględnieniem tematu pozyskiwania środków ze źródeł zewnętrznych) i doradztwa (np. wsparcie w przygotowywaniu i konsultacji projektów). Padł też postulat, aby w ramach kosztów kwalifikowanych można było uwzględniać środki na rozwój organizacji w określonej wysokości, a także postulat wprowadzenia do narzędzi współpracy mechanizmu funduszu wkładów własnych. Zaproponowana zmiana zgłoszona przez ww. organizację pozarządowe, a dotycząca sfery zadań z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego oraz turystyki i krajoznawstwa została uwzględniona, poprzez przeznaczenie dodatkowych środków finansowych w RPW w 2021 r. w wysokości po 10 tyś. zł wraz z zabezpieczenim tych środków w budżecie Gminy Myślenice w roku 2021.

Podsumowanie:

W toku konsultacji zapewniono organizacjom dostęp do zapoznania się z treścią projektowanego Programu oraz wyrażenie opinii, zaproponowanie zmian do projektu Programu  za pomocą „Formularza konsultacji”.

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice przekazał projekt „Rocznego Programu Współpracy na 2021 rok” do dalszego procedowania.

Informacja o wynikach przeprowadzonych konsultacji zostaje umieszczona na stronie internetowej Gminy Myślenice.

                                                                       Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu
                                                                                   mgr Małgorzata Ciemińska

 


Notatka

spisana w dniu 13 listopada 2020 r. na okoliczność wprowadzenia zmian  w ramach  konsultacji Rocznego Programu Współpracy Gminy Myślenice z organizacjami pozarządowymi na rok 2021

W związku z dodatkowymi konsultacjami społecznymi Rocznego Programu Współpracy Gminy Myślenice z organizacjami pozarządowymi na rok 2021 w ramach zgłoszonych postulatów przez Panią Małgorzatę Miszczak (Centrum Dobrej Zmiany) związanych z szeroko pojętą ekonomią społeczną, wsparciem lokalnej społeczności, bezpośrednim i pośrednim wzmacnianiem potencjału organizacji pozarządowych - celem podnoszenia jakości życia mieszkańców Gminy Myślenice, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice wprowadził do projektu dodatkowe zadanie z obszaru „działalność na rzecz organizacji pozarządowych (...)”. Zadania publiczne z tego zakresu to min. działania na rzecz integracji i sieciowania NGO.

W budżecie Gminy Myślenice na 2021 r. będą zabezpieczone środki na realizację ww. zadania publicznego w wysokości 10 tyś zł. w ramach otwartego konkursu ofert oraz aplikowania przez organizację pozarządowe o dotację w trybie tzw.„małego grantu”.

Wprowadzone zmiany:

§ 5 ust. 7. Zadania mające na celu wspieranie działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, w tym wspieranie sieciowania, współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami pozarządowymi.

                                                                       Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu
                                                                                   mgr Małgorzata Ciemińska