LOKALIZACJA: Małopolska. Powiat Myślenicki.

Informacje

poniedziałek, 13 listopada 2023

Mieszkańcy Myślenic uczcili Narodowe Święto Niepodległości

Myśleniczanie, wzorem lat ubiegłych, również w tym roku wykazali się patriotyczną postawą, chętnie biorąc udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Plan atrakcji przygotowanych na ten dzień uwzględniał rozmaite wydarzenia, wśród których główny punkt programu stanowiła Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz uroczysty apel odbywający się na Rynku przy Pomniku Niepodległości.

Obchody 105. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły uroczystości patriotyczne odbywające się przy Kopcu Józefa Piłsudskiego w Osieczanach. Następnie z myślenickiego Rynku wystartował Rajd Patriotyczny Samochodów Zabytkowych szlakami pamięci związanymi z odzyskaniem Niepodległości przebiegający przez miejscowości Wiśniowa, Droginia oraz Osieczany, a chwilę później pasjonaci biegania mogli wziąć udział w zawodach VI Myślenickiego Biegu Niepodległości. O godzinie 14:00 w Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przeszli na Rynek, gdzie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości, a następnie pod przewodnictwem Marszałka Józefa Piłsudskiego przemaszerowali ulicami miasta do Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Kolejnym punktem programu była słowno-muzyczna podróż patriotyczna w sali kinowej MOKiS-u z występami Polish Art Phliharmonic, Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, Chóru Hura, Państwowej Szkołą Muzyczną I stopnia w Myślenicach, podczas której wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Zwieńczeniem obchodów stał się natomiast wieczór patriotyczny „Myśleniczanie Niepodległej” oraz towarzyszący mu pokaz mody historycznej z lat 30. i 40. XX wieku, plenerowa wystawa samochodów zabytkowych, wspólne zdjęcia z przedstawicielami epoki oraz poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Górne Przedmieście.

- "Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski.” – Tak napisał gen. Władysław Anders we wspomnieniach z lat 1939-1946, a jego słowa mają ponadczasowy wymiar.

11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. Po ponad stu latach walki i starań naszych przodków Polska znów pojawiła się na mapach świata, a nasi rodacy przystąpili do zadania scalenia i obrony naszego kraju. Udało im się to dzięki zjednoczeniu wszystkich sił politycznych i przedłożeniu interesu wspólnego nad indywidualnymi aspiracjami i korzyściami.

Wkrótce ta nasza solidarność i siła została wystawiona na próbę. Polska musiała się zmierzyć z dwoma strasznymi totalitaryzmami. Najpierw podczas II wojny światowej broniliśmy się przeciwko niemieckiemu faszyzmowi, potem musieliśmy walczyć o wolność z komunistycznym Związkiem Radzieckim.

Dzisiaj żyjemy w wolnym i niepodległym kraju, ale to nie znaczy, że nasze starania o silną i ważną dla nas wszystkich Polskę dobiegły końca. Narastające wokół nas konflikty zbrojne sprawiają, że i my czujemy się zagrożeni. I choć często nie mamy wpływu na kreację polskiej sytuacji międzynarodowej, to możemy zrobić bardzo dużo na naszej własnej płaszczyźnie lokalnej. Dobrze zarządzane i rozwijające się gminy tworzą silną Polskę.

Odnosząc się do słów gen. Andersa bierzmy wszystko co nas łączy i skupiajmy się na pracy na rzecz naszej małej ojczyzny. Dla mnie, jako Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, to nadrzędne zadanie. Dlatego pragnę dziś podziękować wszystkim politykom, samorządowcom, urzędnikom, działaczom, społecznikom i mieszkańcom, którzy często ponad partyjnymi podziałami realizowali wraz ze mną szereg inwestycji i działań dla dobra naszej gminy.

Tylko w minionym roku udało nam się oddać do użytku nowe przedszkole w Jaworniku, sale gimnastyczną w Drogini, odbudować most w Krzyszkowicach, rozpocząć remonty w 14 placówkach edukacyjnych w tym w Szkole Podstawowej nr 2, nr 3 i nr 4 w Myślenicach, przystąpić do prac budowy 3 niecki krytej pływalni. Już niebawem rozpoczną się prace budowlane na Zakopiance przy budowie węzłów na Sobieskiego i w Krzyszkowicach. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie po rozstrzygnięciu przetargu rozpoczną się także prace związane z projektowaniem inwestycji budowy połączenia kolejowego Myślenice - Kraków. Mam nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli nadal razem działać dla dobra Myślenic.

Szanowni Państwo. 105 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości to radosne święto. Z tej okazji życzę nam wszystkim obyśmy nigdy nie zapomnieli, jak wielkim szczęściem jest być Polakiem, żyć w niepodległym państwie i zawsze pamiętali o swojej lokalnej społeczności. Niech żyje Polska! Niech żyją Myślenice! – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka.

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w ostatnim czasie na terenie Gminy Myślenice organizowane są również inne wydarzenia towarzyszące. W Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu z inicjatywy Fundacji Owocna odbył się Dzień Produktu Polskiego (4 listopada), a także pokaz filmu „Raport Pileckiego” (12 listopada). Muzeum Niepodległości w Myślenicach przygotowało natomiast wystawę czasową pn. „Rodzinna kronika” (od 6 października do 26 listopada), cykl lekcji muzealnych „Polak mały. O polskiej symbolice narodowej” (od 23 października do 10 listopada), spotkanie „Rodzinne opowieści” (9 listopada) oraz wykład Pauli Wojewodzic pn. „Kęty i Myślenice pod okupacją hitlerowską” (10 listopada). W dniach 7-10 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Kruczka odbywał się "Tydzień Patriotyczny", natomiast na myślenickiej strzelnicy w dniu 11 listopada można było wziąć udział w wystawie broni wraz z instruktażem oraz możliwością oddawania strzałów.